Az új ukrán mozgósítási törvény elfogadása után nagyobb sebességre kapcsolt a kényszersorozás Ukrajnában. Az új jogszabály értelmében kötelezővé válik a katonakönyv kiváltása, annak meglétét a rendőrség, illetve a határőrség is ellenőrizheti. Katonakönyv hiányában még a felmentést élvezők és a rokkantak sem utazhatnak külföldre. Tibor Gašpar, a pozsonyi parlament biztonsági és védelmi bizottságának elnöke szerint elsősorban ezzel magyarázható a szlovák-ukrán zöldhatárt átlépők növekvő száma.
„Az idei év első négy hónapjában Szlovákiában növekedett az Ukrajnából érkező illegális migránsok száma. Naponta próbálkoznak ugyanis átszökni a zöldhatáron azok az ukrajnai hadköteles férfiak, akik nem szeretnék életüket kockáztatni a fronton” – mondta Prágában Tibor Gašpar, aki szerint várható, hogy az Ukrajnával szomszédos országok mindegyike szembesül majd az illegális migráció ezen alfajával. A 2012-től 2018-ig Szlovákia országos rendőrfőkapitányaként dolgozó Gašpar elmondta, hogy az éve eleje óta 82 százalékos növekedést tapasztaltak. „Abszolút számokban kifejezve ez nem olyan sok, összesen 300 illegális migránsról beszélünk, akik a kijelölt határátkelőhelyeken kívül próbálták meg átlépni a schengeni határt” – tette hozzá a szlovák politikus.
Tibor Gašpar megjegyezte, hogy
- Szlovákia szeretne humán, anyagi és műszaki eszközökkel is hozzájárulni az illegális migráció problémájának megoldásához, és
- hangsúlyozta a schengeni határ szigorú őrzésének szükségességét.
Pavel Žáček, a cseh képviselőház biztonsági bizottságának elnöke szerint a V4-es bizottságok találkozója eloszlatta a kételyt, mely szerint Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország képtelen lenne a megegyezésre.
„Megállapodtunk egy bizonyos jövőképben az illegális migrációval kapcsolatban. Ezt bizonyítja a nyilatkozatunk, amelyet a bizottságok összes képviselője aláírt” – jegyezte meg a cseh politikus. A nyilatkozatban elismerték, hogy az európai parlamenti választások után szükség van az Európai Unió migrációs és menekültügyi politikájának további reformjára. Egyetértettek továbbá abban, hogy a cél az illegális migráció megelőzésének megerősítése és a schengeni térség megfelelő működéséhez való visszatérés.
A prágai találkozón felszólalt Martin Vondrášek, cseh országos rendőrfőkapitány is, aki a Csehországban és Európában tapasztalható illegális migráció jelenlegi helyzetéről beszélt. Hangsúlyozta, hogy a Görögországba érkező menekültek száma ismét jelentősen növekszik, és hogy az úgynevezett déli útvonal az utóbbi hónapokban egyre forgalmasabbá vált. A szerb-magyar határon szerinte nyugodt a helyzet.