A londoni rendőrség fegyveres egységének tagjai a múlt héten már kimutatták a foguk fehérjét, amikor azzal fenyegetőztek, hogy nem hajlandók a szolgálati fegyverrel járőrözni, és úgy tűnt, hogy a terrorelhárító csapatokat katonákkal kell majd felváltani.
„Ki akar ennek az egységnek a tagja lenni, ha a fegyverhasználatról a pillanat tört része alatt hozott döntés azzal járhat, hogy gyilkossággal vádolják meg?” – tették fel a kérdést.
A botrány egy fiatal rapper és reménybeli apa halála miatt robbant ki. Chris Kaba tavaly egy olyan Audi terepjáróval haladt az úton, amelyet a rendőrség egy fegyveres incidens miatt keresett – bár nem ő volt a kocsi gazdája. A rendőrök üldözőbe vették, majd
máig tisztázatlan – illetve nem nyilvánosságra került – körülmények között az NX121-es hívójelű tiszt lelőtte.
Az ügy hatalmas felháborodást váltott ki, mivel Kaba színes bőrű volt és sokan párhuzamokat véltek felfedezni az Amerikában tapasztalható és vádak szerint faji előítéletekre alapuló rendőri brutalitással.
A baloldali média jobbára Kaba családjának gyászát és azokat az információkat tálalta, hogy a fiatalember és párja gyereket vártak, mosolygós képeket és őt barátságos és segítőkész emberként leíró visszaemlékezéseket közölt róla. A jobboldali sajtó megemlítette, hogy kés és imitációs lőfegyver miatt már meggyűlt a baja a rendőrséggel. Tény viszont, hogy amikor megölték, akkor nem volt köze az autóval elkövetett korábbi incidenshez.
A Kaba szándékos megölésével vádolt tiszt esetében szerdára tűztek ki egy meghallgatást a patinás londoni Old Bailey bíróságon, és felmerült, hogy egy vezető bíró feloldja a tiltást és ezzel nyilvánosságra hozzák a nevét.
Nagy-Britanniában a legtöbb rendőr nem visel fegyvert, így a gépkarabélyos és pisztolyos tisztek egyfajta elitet képviselnek az erőben.
A Sky News már a múlt héten tudósított arról, hogy
a londoni erő tisztjei tömegesen leteszik a fegyvert, ha kiadják a társuk nevét.
Azóta további három rendőri erő nevük elhallgatását kérő tisztjei mondták azt, hogy hasonló lépésre készülnek.
„Az összes ember a csapatomban azt mondta, hogy visszaadja a fegyverviselési engedélyét – mondta egy közép-angliai rendőr a médiumnak. – Nagyon idegesek. Úgy érezzük, hogy nem támogatnak eléggé a különösen veszélyes munkánkban. Minek tegyük kockára az életünket, ha nem kapunk jogi védelmet?”
A forrás azt mondta, hogy „hatalmas válság alakulhat ki a brit rendőrségben, felhagynék ezzel a munkával és mások is”. Arról is beszélt: megkeresték, hogy kisegítenék-e a londoni rendőrséget az ottani tisztek tiltakozása esetén, de ezt nem vállalták. Az ügy azért komplikált, mert az angol jogban normál esetben meg kell nevezni a bűnügyi perek vádlottjait és ezt követeli ebben az esetben a lelőtt Chris Kaba családja, mert szavaik szerint „átlátható igazságszolgáltatást” akarnak látni.