Az ukrán oktatási minisztérium az új tanévben a jelenléti oktatás bevezetését szorgalmazza, elsősorban az elemi iskolások számára, mivel nekik nagy szükségük van a szocializációra. Okszen Liszovij tárcavezető azonban elmondta, a gyermekek biztonsága a legfontosabb, így csak ott lehet iskolába járni, ahol azt a helyzet megengedi.
„Vannak olyan megyék, mint például Harkiv vagy Zaporizzsja, ahová a rakéták sokkal gyorsabban odaérnek, mint amennyi idő alatt a gyerekek és a tanárok lemennének az óvóhelyre” – jegyezte meg az oktatási miniszter – „Ezért jelenleg a megyei katonai közigazgatások és az oktatási intézmények joga eldönteni azt, hogy online vagy offline tanulnak a gyerekek.”
Ugyanakkor a szülőknek is van beleszólásuk a helyzetbe, és saját maguk határoznak arról, elengedik-e iskolába a gyermeküket vagy sem.
Az oktatási miniszter azt is kilátásba helyezte, hogy ha a gyermek például nem aludta ki magát az éjszakai légiriadó miatt, akkor a szülő dönti el azt is, hogy másnap bemenjen-e a gyerek az iskolába.
Ukrajnában a kormány szerint az iskolák 75 százaléka rendelkezik megfelelően felszerelt óvóhellyel. Kárpátalján a tanintézmények 90 százaléka, így itt 511 iskola hagyományos, tantermi oktatással indul, a többi a vegyes, azaz online és offline tanítást valósít meg. Kárpátalján mintegy 167 ezer diák kezdi meg a tanévet, közülük majdnem 13 ezer elsős. A magyar tannyelvű iskolákba járók számát 15 ezerre becsülik, a magyar iskolakezdőkét pedig nagyjából 900-ra.
A megyei oktatási osztály még nem rendelkezik pontos számadatokkal arra vonatkozóan, hogy az idei tanévkezdésre hányan érkeztek vissza külföldről, ám azt tudják, hogy Kárpátaljáról összesen nagyjából 7000 tanuló vándorolt ki. A megye oktatási intézményeiben körülbelül 4700 belső menekült tanul.