A német védelmi minisztérium közölte, hogy az amerikai gyártmányú rakétarendszerek és kiszolgáló személyzetük kivonásáról tájékoztatták a lengyel és a szlovák partnert, és állandó, szoros kapcsolatban vannak, hogy a NATO megfelelően alkalmazkodhasson a változó körülményekhez. A Deutschlandfunk országos közszolgálati rádió jelentése szerint azzal indokolják a lépést, hogy az aktuális helyzet, vagyis a NATO keleti szárnyának fenyegetettségi szintje megengedi a légvédelmi rendszerek visszavonását.
A szlovák állami hírügynökség viszont úgy tudja, a Szlovákiának átadott két Patriot-üteget karbantartási célokkal viszik vissza Németországba, de arról sem a német fél, sem a szlovák illetékesek nem beszéltek, hogy visszakerülhetnek-e egyáltalán és ha igen, mikor.
Szlovákiába röviddel a szomszédos Ukrajna elleni orosz támadás megindítása után, 2022 márciusában telepítettek két Patriot üteget a német hadsereg állományából 300 katonával együtt.
Visszavonásukat az év végéig tervezik. A művelettől függetlenül Németország októberig átad Szlovákiának két Mantis típusú légvédelmi rendszert, amelyek az ukrán határ térségében fekvő Nagymihálynál működő ukrán katonai járműjavító állomás védelmét szolgálják. Martina Kakaščíková, a szlovák védelmi minisztérium szóvivője úgy fogalmazott,
továbbra is érvényes, hogy a szlovák légtér soha korábban nem volt annyira védett, mint jelenleg.
Németország emellett a múlt héten leszállította a második Leopard 2A4-es tankot Szlovákiának, cserébe az Ukrajnának átadott 30 gyalogsági harcjárműért. A szlovák hadsereg már átvette a tankot, amely az átadás előtt a haditechnikai felszerelések teljes körű felújításán esett át. „A további 13 Leopard tanknak az év végéig kell megérkeznie” – tájékoztatott a szlovák védelmi tárca szóvivője, hozzátéve, hogy az első Leopardot az erdőháti Katonai Műszaki Vizsgálóállomáson tesztelték, zajlik az eredmények kiértékelése. A harckocsik hadrendbe állításához szükség lesz a legénység betanítására, amit a Bundeswehr tagjai végeznek el nyáron a lesti kiképzőközpontban.
Martina Kakaščíková azt is bejelentette, hogy
Szlovákia már mind a 13 MiG-29-es vadászgépet átadta Ukrajnának.
Négy vadászgéppel ukrán pilóták repültek haza még márciusban, áprilisban pedig a többi kilenc repülőgép is a szomszédba került. Ezek átszállítása a földön valósult meg. A szlovák védelmi tárca szerint a MiG-29-esek nagy segítséget jelentenek Ukrajnának az orosz katonai agresszió elleni védekezésben és a lakosság megvédésében. A 13 darab MiG-29-es vadászgép és a Kub légvédelmi rendszer egy részének átadásáról márciusban kormányközi megállapodást kötött Ukrajna és Szlovákia.