Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Szlovákiában rekordszámban utasították el a rendkívüli katonai szolgálatot

Infostart / InfoRádió - Kiss Balázs (Pozsony)
2023. február 16. 12:39
Szlovákiában az előző évhez képest harmincszor többen nyújtottak be idén olyan nyilatkozatot, amelyben elutasítják a rendkívüli katonai szolgálatot. Esetleges mozgósítás esetén a nyilatkozatot benyújtó személyeket hagyományos katonai szolgálatra nem, csak alternatív szolgálatra, például kórházi kisegítésre és ehhez hasonló feladatokra lehet behívni.

A vonatkozó szlovák szabályozás szerint a nyilatkozat benyújtásának lehetőségével a hadköteles életkorba lépő fiatalok élhetnek, illetve az összes hadköteles személy, kizárólag minden év januárjában. A nyilatkozat csak akkor érvényes, ha azt békeidőben nyújtják be, háborús helyzet esetén nem.

A nyilatkozatot leadó személyek idei, több mint 40 ezres száma rendkívül magasnak számít: csaknem ötszázszor magasabb, mint két évvel ezelőtt. A védelmi minisztérium korábbi adatai szerint 2021-ben még csak 85-en adtak be ilyen nyilatkozatot, tavaly ez a szám már közel másfél ezerre nőtt. A rendkívüli katonai szolgálat elutasítását célzó nyilatkozatot csak egyszer kell benyújtani, az ugyanis visszavonásig érvényes.

A nyilatkozat indoklásában lelkiismereti és vallási okok szerepelhetnek.

A katonai szolgálat megtagadása azonban nem jelenti azt, hogy az érintett elkerüli az esetleges hadiállapottal járó kötelezettséget. Ha egy állampolgár megtagadja az ilyen szolgálatot, a törvény értelmében a kerületi katonai parancsnokság felveszi a civil szolgálatra kötelezett állampolgárok jegyzékébe. Ilyen esetekben mindenekelőtt kórházi és konyhai szolgálatra osztanák be a polgárokat.

Az öt és fél millió lakosú Szlovákiában 2006-ban szűnt meg az általános sorkatonai szolgálat, a hadköteles férfiak száma jelenleg mintegy egymilliót tesz ki. A szlovák védelmi tárca szóvivője, Martina Kakaščíková azt mondta, a beérkezett nyilatkozatok elbírálása még folyamatban van. Ugyanakkor úgy vélekedett, a végleges szám nem befolyásolja majd az ország védelmi képességeit.

"Sokan vannak, akik jogosulatlanul jelentkeztek, például mert nem töltötték be a tizenkilencedik életévüket, vagy mert már korábban törölték őket a nyilvántartásból, azaz van úgynevezett kék könyvük" – jegyezte meg a szlovák védelmi tárca szóvivője, hozzátéve, hogy a szaktárcánál nem okozott meglepetést a kérvényezők magas száma, mivel

az ellenzék masszív kampányt folytat azt híresztelve, hogy a kerületi hatóságok mozgósításra készülnek.

Az értesülést a védelmi tárca cáfolta, az ellenzéki pártok viszont felkapták a hírt. A közösségi médiában olyan üzenetek kezdtek el terjedni, melyek azt hirdették: "Készüljetek fel, be kell vonulnotok az Oroszország elleni háborúba! Ha a NATO csapatokat küld Ukrajnába, a szlovákok lesznek az elsők, akik meghalnak."

Robert Fico, az ellenzéki Smer elnöke is eszerint kommunikált, s ezenfelül éles kritikával illette az államfőt, a kormányfőt és a védelmi minisztert. "Ha egyszer olyan döntés születik, hogy NATO-katonákat kell küldeni Ukrajnába, Szlovákia ezt biztos feltétel nélkül megteszi, mert olyanok irányítanak, mint Čaputová, Heger és Naď. Mi ezt határozottan elutasítjuk" – fogalmazott Robert Fico. Párttársa, Ľuboš Blaha egyenesen úgy nyilatkozott, Szlovákiában kezd eluralkodni egy mozgósítással kapcsolatos félelem, mivel attól tartanak a férfiak, hogy besorozzák őket a hadseregbe.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Szlovákiában rekordszámban utasították el a rendkívüli katonai szolgálatot
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást