Úgy tűnik hiába tagja Németországban a kormánykoalíciónak a Zöld Párt, amely elérte az atomenergiával való fokozatos szakítást. Az utóbbi hónapokban olyan történt, ami a hithű öko-harcosok számára szentségtöréssel ér fel: a német villamosenergia-hálózatokba július és szeptember között betáplált villamos energia több mint egyharmada (36,3%-a) szénerőművekből származott, szemben a 2021 harmadik negyedévi 31,9 százalékkal. Ez derült ki a német statisztikai hivatal adataiból.
A kormány egyes fontos minisztériumait vezető Zöld párt által régóta démonizált szenet 2030-ig akarták fokozatosan kiiktatni az energiamixből. De Oroszország Ukrajna elleni háborúja és a gázexport korlátozása miatt a szén visszatért – jegyezte meg a Reuters hírügynökség.
A szénből történő villamosenergia-termelés 13,3%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest
a július-szeptemberi három hónapban, amely során a teljes német villamosenergia-termelés 0,5%-kal maradt a 2021-es év azonos időszakától - közölte a hivatal. Azaz: valamennyivel kevesebb áramot több szénből állítottak elő.
A gáz-alapú termelés a magas árak ellenére enyhén emelkedett, mivel a szél- és vízenergia hozzájárulása az idén alacsony volt és az atomenergia részesedése is csökkent július-szeptemberben. Ez utóbbi oka az, hogy az egy évvel korábbi hat reaktorral szemben már csak három üzemel, mivel Németország a fukusimai katasztrófát követően úgy döntött, feladja az atomenergiát.
Európában - a gázhiány fenyegetése miatt néhány bezárt vagy tartalékban hagyott szénerőmű idén újra működésbe lépett, de a legtöbb országban ez a mennyiség korlátozott volt.
A britek a héten közölték, hogy vészellátási tervük részeként „felmelegítenek” két szénerőművet.
A különböző ígéretek ellenére a héten már voltak korlátozott áramszünetek és az Inforádió londoni tudósítója is kapott a lehetőségre figyelemztető SMS-t a szolgáltatójától.
Visszatérve Németországhoz, a Nemzetközi Energiaügynökség megjegyezte, hogy Berlin hátraarca „jelentős mértékű” - ez megnöveli a szénalapú energiatermelést az Európai Unióban, amely várhatóan még egy ideig ezeken magasabb szinteken marad". A globális szénfogyasztás idén rekordmagas, több mint 8 milliárd tonnát ért el,
Németországban ez az egyik legnagyobb mértékben, 19 százalékkal, azaz 26 millió tonnával nőtt 2021-hez képest – tette hozzá az ügynökség.
A helyzetben ahelyett, a tervek szerint idén végleg leállítaná, a német kormány mentességet adott ki 1,6 GW lignittüzelésű erőművének, hogy az 2024. márciusáig működhessen. Közben a brit sajtó egy része a fenyegető áramszünetek jelének veszi a két brit szénerőmű készenléti üzemmódba helyezését és azt, hogy hétfőn 2800 Shetland-szigeteki otthon maradt áram nélkül, éppen a példátlanul fagyos időjárás közepette. Pénteken még mindig többszáz otthonban nem volt áram és felmerült, hogy a helyzetet csak a jövő héten oldhatják meg