Nyitókép: MTI/Komka Péter

Véget ért a Sajó szennyezését megállító munkálatok első fázisa

Infostart / InfoRádió - Kiss Balázs (Pozsony)
2022. június 24. 15:39
Az alsósajói bányában befejezték a felszíni vizek elterelésének munkálatait. Ennek következtében a Sajóba kerülő szennyeződés mértékét mintegy 80 százalékkal sikerült csökkenteni – jelentette a Szlovák Állami Vasércbánya Társaság igazgatója.

A Sajót szennyező alsósajói bányában a szlovák központi bányamentő-állomás csak négy hónappal a káros anyagok folyóba ömlésének kezdete után, május végén kezdte meg a vízelterelő munkálatokat, amelyek befejeztével a problémát okozó vizet acélcsövek segítségével sikerült a felszínre vezetni. A munkálatokat végző bányamentő-állomás igazgatója szerint ez a műszaki megoldás mintegy 15-20 évig tarthat ki.

Az Állami Vasércbánya Társaság igazgatója, Peter Žitňan úgy tájékoztatott, hogy jelentősen ugyan, de

mégsem sikerült teljes mértékben megszüntetni a szennyezést.

Közölte, hogy a szennyezés megállítására irányuló munkálatoknak köszönhetően 80 százalékkal esett vissza a vöröses színűvé vált folyóba kerülő szennyezőanyagok koncentrációja, de tovább dolgoznak a helyzet rendezésén. „Tisztában vagyunk vele, hogy a probléma a Sajón nem tűnt el, és hogy a fennmaradó 20 százaléknyi oldott anyag továbbra is környezetvédelmi problémát jelent” – fogalmazott az igazgató. Hozzátette, hogy a munkálatok következő fázisának projektjét már előkészítették, ebben a szakaszban a fennmaradó szennyező anyagokat is szeretnék eltávolítani a folyóból. A probléma elhárításán a Szlovák Tudományos Akadémia Geotechnikai Intézetével közösen dolgoznak a szakemberek.

A Sajó szlovákiai szakaszán először február közepén észlelték a folyó vizének vöröses elszíneződését, amelyet, mint kiderült, az alsósajói vasércbányából kifolyó víz okozott, s a 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről került a folyóba. Az eddigi vizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb a határértéknél, továbbá emelkedett mangán-, szulfát- és arzéntartalmat is kimutattak.

A folyó élővilága szinte teljesen elpusztult, a folyami rákok kihaltak, és halakat sem találni már a vörös színű folyóvízben.

A Siderit bányaüzem 1975 és 2008 között működött, ezután csődbe került. Az Állami Vasércbánya Társaság szerint a csődbe jutott társaság a kitermelés leállítását követően nem tett eleget a bánya likvidálására vonatkozó kötelezettségeinek, így az elengedhetetlenül szükséges intézkedéseket maga az Állami Vasércbánya Társaság hajtotta végre, még 2012-ben.

A folyót ért ökológiai katasztrófára a Szövetség politikusai már hónapokkal korábban figyelmeztettek, az illetékesek viszont sokáig azt sem tudták eldönteni, hogy kinek a hatáskörébe tartozik a Sajó ügye. Orosz Örs, a párt elnökségi tagja volt az első, aki már március legelején felhívta a problémára a figyelmet. A politikus szerda esti Facebook-bejegyzésében arról adott hírt, hogy két aktivistával együtt beidézte őt a rendőrség. Az aktivisták május 28-án, figyelemfelhívó jelleggel néhány órára eltorlaszolták az alsósajói bánya kifolyóját. Az ügyben közhasznú bányamű megrongálásának gyanújával eljárás indult, melyben tanúként hallgatták ki őket.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Véget ért a Sajó szennyezését megállító munkálatok első fázisa KISS TUD (Kiss Balázs)
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást