Vegyvédelmi ruhában érkeztek a Csengtuban található amerikai konzulátusra a kínai hatóságok emberei. A távozók előzőleg leeresztették az amerikai zászlót, az érkezők pedig gyorsan molinókkal fedték le az „Egyesült Államok konzulátusa” feliratokat és elkezdték eltávolítani az ilyen feliratot viselő táblákat.
今天,我们带着对我们所做工作的骄傲,以及中国西南地区人民留在我们记忆中的友谊,开启新的工作。 pic.twitter.com/5DxaRgZZVN
— 美国驻华使领馆 US MissionCN (@USA_China_Talk) July 27, 2020
Ez volt Kína válasza arra, hogy az Egyesült Államokban a Trump-kormányzat elrendelte a houstoni kínai konzulátus bezárását.
Van Venbin kínai külügyi szóvivő szerint
„nem akarunk ilyen helyzetet, de a felelősség teljes mértékben Amerikáé.
Ismét arra sürgetjük őket, hogy azonnal javítsák ki hibáikat és hozzák létre azokat a feltételeket, amelyek alapján normalizálódnak a két ország kapcsolatai.”
A hétvégén az épület előtt gyülekező nézelődőket a kínai rendőrök tartották vissza, majd masírozó katonák állítottak fel őrséget. Az amerikai konzulátus kiürítése egyfajta nacionalista ünneplésbe ment át: a nézelődők egy része kínai zászlókat lengetett, a népszerű Weibo közösségi oldalon pedig olyan kommentek jelentek meg, hogy
„Pakoljátok össze a cuccotokat és húzzatok el, jenkik!”
Az összegyűltek fütyüléssel és huhogással fogadták, amikor elindult a konzulátusi dolgozókat szállító busz. Volt egy idős férfi, aki azonban azt mondta: „Amerikának és Kínának barátoknak kellene lenniük”.
Shot by our very own @stmcneil https://t.co/GLYxchH6qU
— Dake Kang 姜大翼 (@dakekang) July 26, 2020
A konzulátusok kölcsönös bezáratása újabb mélypont a két ország kapcsolatában, amelyet már amúgyis mérgezett a kereskedelmi vita és az amerikai vezetés vádjai arról, hogy Peking félrekezelte a járványt és titkolózott a koronavírus-fertőzésekről.
Washington: "elég volt a szellemi tulajdon ellopásából"
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerint azért kellett bezárni a texasi kínai képviseletet, mert az az ipari kémkedés központja volt. A texasi Houston ismert orvosbiológiai kutatóközpont.
A felek korábban egymás újságíróit vették célba és az amerikaiak elérték, hogy Nagy-Britannia és más országok fokozatosan kizárják a Huawei kínai technológiai céget az 5G-s mobilhálózat fejlesztéséből. Az amerikai hatóságok már korábban amerikai és kínai kutatókat és más ázsiaiakat is azzal gyanúsítottak meg, hogy Pekingnek kémkedtek.
A napokban egy szingapúri férfi ismerte el, hogy kínai ügynök volt, ezért 10 év börtönre számíthat.
Az Ausztrál Stratégiai Politikai Intézet két évvel ezelőtti tanulmánya azt állítja, hogy a szingapúri egyetemeken különösen magas a Kínai Néphadsereggel együttműködők aránya.
Snowden szerint nem csak Kína kémkedett
A csengtui amerikai konzulátus hét évvel ezelőtt is téma volt – Edward Snowden volt nemzetbiztonsági alkalmazott leleplezései nyomán. Snowdennek tulajdonították annak a titkos térképnek a kiszivárogtatását, amely amerikai diplomáciai képviseletek lehallgató létesítményeit dokumentálta.
A pekingi amerikai követség mellett immár csak négy amerikai konzulátus működik Kínában és helyi nacionalisták a hongkongi létesítmény bezárását is követelik.