Van olyan teheráni pláza, ahol kézfertőtlenítővel fogadják a vásárlókat és megmérik a testhőmérsékletüket is – az Iráni Iszlám Köztársaság a Közel-Keleten a koronavírus-járvány központja, és második helyen áll a világon COVID-19 halálesetek tekintetében.
Iránhoz kötik az Afganisztánban, Libanonban, Pakisztánban, Kuvaitban, Bahreinben, Irakban, Ománban, Katarban, az Egyesült Arab Emírségekben és Kanadában regisztrált esetek egy részét.
A teheráni egészségügyi minisztérium most közölte: 300 ezer katonát és milicistát küldenek ki, hogy házról házra járva fertőtlenítsék az otthonokat. A védőmaszkokat felhalmozó személyeket pedig halálbüntetéssel fenyegették meg.
A vírus a parlamentben van
Szerda hajnali adatok szerint az iráni parlamenti képviselők 8 százaléka, 23 ember kapta el a vírust. Hétfőn meghalt egy 71 éves magas rangú illetékes, aki az ország legfőbb vallási vezetője, Hamenei ajatollah közeli tanácsadója volt.
Hamenei műanyag kesztyűvel a kezén jelent meg a keddi Vadvédelmi Világnap alkalmából tartott faültetésén, és az egészségügyi minisztérium higiéniai előírásainak betartására kérte honfitársait.
Közben fertőzéssel kezelik az iráni egészségügyi mentőszolgálatok vezetőjét, Pirhosszein Kolivandot is.
Szerda délutánra 92-re ugrott a vírus áldozatainak száma az országban, miközben több mint 2900 fertőzéses esetet ismertek el. Külföldi szakértők szerint azonban ennél jóval több lehet a fertőzött.
A vírus elleni fellépés részeként ideiglenesen szabadlábra helyeztek 54 ezer elítéltet, hogy megakadályozzák a vírus elterjedését a börtönökben. Csak azok távozhattak, akiknek negatív lett a tesztjük és óvadékot tettek le. Az öt évnél hosszabb büntetést kapott őrizetesek közben továbbra is börtönben maradnak.
Akik csodában hisznek és nem félnek a vírustól
Börtönnel fenyegetik azt a két férfit, aki videofelvételek szerint a hivatalos ajánlás ellenére síita szentélyek fémrácsait nyalogatta. Egy Instagram-videón az egyik férfi azt mondja, hogy nem fél a koronavírustól, mert annak nincs hatása a szent helyekre, majd megcsókolja a szentély fémrácsait.
Egy másik férfi, egy másik videóban arról beszélt:
"Azért nyalom meg a szentély rácsát, hogy a testembe hatoljon a betegség, és mások aggodalom nélkül látogathassák a szent helyet."
Sok hívő csodatévő helynek tartja a szentélyeket, és a vallási hatóságok nem voltak hajlandók bezárni azokat, annak ellenére, hogy Kom szent város az egyik epicentrum.
Szerdán viszont úgy döntöttek, hogy több tartományi székhelyen nem tartják meg a szokásos pénteki imát, ami pedig fontos esemény az iszlám köztársaságban.
Miért lehet gócpont Irán?
A Politico híroldal szerint Teherán reakciójára kihatnak az amerikai szankciók is: Irán vonakodik korlátozni kapcsolatait még meglévő kereskedelmi partnereivel – köztük Kínával –, hogy így védje meg gazdaságát.
A Washington Post egyenesen azt írta: „Irán válasza az új koronavírusra fenyegetés a világra”, a New York Times pedig azt, hogy a helyzet jó tanulsággal szolgál arra, mit csinál ilyen esetekben egy „titkolózó és korlátozott forrásokkal rendelkező állam”.
A lap telefoninterjúkra hivatkozva azt írja, a kórházakba érkezett biztonsági ügynökök kiadták az orvosoknak és nővéreknek: nem beszélhetnek arról, mi is történik valójában.