Extrém szárazság van Csehországban, mely a szakemberek szerint az ország több mint felét sújtja, így a terméshozamra is hatással van. Egyes politikusok alkotmánymódosítással küzdenének a szárazság ellen, de a kormány egyelőre elutasítja ezeket a törekvéseket. Szlovákiában ugyancsak terméskiesést okozhat a csapadékmentes időjárás.
A víz- és a föld védelméről szóló alkotmánymódosító javaslatot már a polgármesterek, a néppártiak és a kommunisták is összeállítottak. A cseh kormány két javaslatot már elvetett, és a harmadik esetében sincs nagy esély az elfogadásra. Richard Brabec cseh környezetvédelmi miniszter úgy véli,
párbeszédet kell folytatni arról, hogy módosítsák az alkotmányt vagy szigorítsák a víz védelméről szóló törvényt.
A kormány szakmai párbeszédet szorgalmaz, mert az alkotmány módosítása további kapcsolódó törvények módosításával jár, ezért a jogi egyetemtől szakmai elemzést kért a témával kapcsolatban.
A kommunista párt képviselői például olyan módosítást javasoltak, mely elismerné, hogy a természeti források az állam tulajdonát képezik. A törvényalkotók viszont úgy gondolják, ez azt jelentené, hogy a kormánynak kellene a felelősséget vállalnia az árvizekért vagy a vízerózióért.
"Júniusban mindössze 18 milliméter csapadék esett, reméljük, hogy az aratás után jön majd az eső" – ezt már Andrej Kráľ, az egyik szlovákiai mezőgazdasági szövetkezet agronómusa mondta, mert
Szlovákiában sem rózsásabb a helyzet, mint a cseheknél.
A szlovák gazdák szerint az idei termésre is befolyással van a szárazság, bár azt mondják, egyelőre még korai lenne megsaccolni, hogy az esőmentes június okozott-e akkora károkat a termésben, mint két évvel ezelőtt. 2017-ben Szlovákia nyugati és déli régióiban több mezőgazdasági szövetkezet is a várható terméshozam negyedét érte csupán el. Az állam akkor 17 millió euróval kárpótolta a gazdákat.
A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara egyelőre nem készített országos statisztikát, ezért nehéz megsaccolni, melyik régióban mekkora lesz a gazdák vesztesége a száraz június miatt. Pavol Faško éghajlatkutató szerint a változó légáramlatok miatt maradt el az égi áldás.
"A nyugatról az Atlanti-óceán felől Európa belsejébe érkező nedvesebb légtömegek áramlásában változás tapasztalható, nem úgy működik, ahogy kellene"
– jegyezte meg a klímatológus, aki szerint emiatt válik egyre szélsőségesebbé az időjárás. A hirtelen jövő intenzív viharokat aszályos időszak követi, melyet a gazdák is megsínylenek.