A Megalázó Bánásmódot vagy Büntetést Megelőzni Hivatott Európai Bizottság szlovákiai ellenőrző útja során arra az álláspontra jutott, hogy az országban
nem bánnak megfelelően az életfogytiglanra ítélt bűnelkövetőkkel,
nem kielégítő a bánásmód a mentálisan sérült és a kábítószerfüggő foglyokkal, kevés a képzési lehetőség és drasztikusak a biztonsági intézkedések.
A bizottság tagjai a lipótvári börtönben tett látogatás során konkrétan is rámutattak a hiányosságokra. Két szellemileg sérült fogvatartott esetében feljegyezték, hogy számukra a fegyintézet nem nyújt megfelelő higiéniai feltételeket, és felügyeletük sem kielégítő.
Zuzana Drobová, az igazságügy-minisztérium szóvivője elmondta,
bizonyos esetekben a tárca korrekciós intézkedésekkel orvosolja a helyzetet.
Az Igazságügyi Rendészet és a Büntetés-végrehajtási Alkalmazotti Kar az ellenőrök felszólítására megtette a szükséges intézkedéseket, melyek a terápiás környezet javítását, a személyes higiénia érdekében tett ápolási ellátás kiegészítését és rendszeres felügyeletet foglalják magukban.
A bizottság a látogatás során írt jelentésébe belefoglalta az életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt foglyokkal való nem megfelelő bánásmódot is. Ebben egyebek mellett az áll, hogy ezekről a fogvatartottakról orvosi vizsgálatkor sem veszik le a bilincset, más intézménybe való szállításuk esetén pedig látást- és hallást korlátozó eszközöket, például sötét szemüveget és fülvédőt kell viselniük. A szaktárca azzal védekezik, hogy ezek az intézkedések nem szabályellenesek, mert figyelembe veszik az egyedi biztonsági kockázatokat.
A megfigyelők szerint a foglalkoztatottságon és a börtöni aktivitások számának emelésében is jócskán van javítanivaló, mert
néhány elítélt kénytelen akár napi 23 órát is a cellájában tölteni. Az igazságügyminisztérium állítja, 2018-ban a fogvatartási intézményekben több mint 1200 csoportos foglalkozást tartottak a foglyok számára.
A tárca arra is felhívta a vizsgálóbizottság figyelmét, hogy a tervek szerint 2021 januárjától működik majd a lekéri pszichiátriai intézet mellett az egészségügyi büntetés-végrehajtási intézet a Lévai járásban. A működését szabályozó törvényt június végén hagyta jóvá a parlament. A jogszabály szabályozza az intézetben elhelyezett elítéltek őrzését, jogaikat és kötelességeiket, valamint a fegyintézet működésének felügyeletét és ellenőrzését. Ez lesz az első egészségügyi büntetés-végrehajtási intézet Szlovákiában.