A Manchingban rövidesen megnyíló tranzit-központ lényegében a többi német tartományban működő menekültügyi hivatal szerepét fogja betölteni, de tevékenységét a bajor tartományi kormány belügyi szervei alá rendelik. Ezzel kapcsolatban Markus Söder miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a menedék-kérők legfeljebb 18 hónapig maradnak a központban és a hatóságok ez idő alatt döntenek kérelmük elismeréséről, vagy elutasításáról.
Söder utalt arra is, hogy a hivatal feladata lesz azoknak a migránsoknak a visszaküldése, akik nem kapták meg a menedékjogot, valamint akik nem részesültek kiegészítő védelemben sem.
A német menekültügyi törvény, illetve a genfi egyezmény alapján az részesülhet kiegészítő védelemben, aki ugyan nem felel meg a menekült-státus feltételeinek, de akit hazájában halál, kínzás vagy embertelen bánásmód veszélye fenyeget.
A tartományi miniszterelnök elmondta azt is, hogy az új hivatal közvetett feladatkörébe tartozik majd nyelvtanfolyamok szervezése és elhelyezkedési lehetőségek felkínálása, amivel felgyorsíthatják a tartózkodási engedélyt nyert migránsok integrációját.
Markus Söder szerint a központ megnyitása is azt bizonyítja, hogy Bajorország – úgymond – nyitottabbá válik, egyben pedig különbséget tesz a bűnözök és a beilleszkedésre törekvő személyek között.
Ellenzéki körök a miniszterelnök nyilatkozatát főleg az októberben esedékes tartományi választással hozzák összefüggésbe, ugyanis a kormányon lévő Keresztényszociális Unió népszerűsége kiváltképpen a menekült-ügyben folytatott politikája miatt erősen visszaesett, és elemzők szerint kétséges, hogy megszerzi-e a hivatalban maradáshoz szükséges mandátumokat.