Az új kabinet és az új kormányprogram 81 igen vokssal, 61 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett kapott bizalmat a 150 fős törvényhozásban. A szavazás eredménye gyakorlatilag előre borítékolható volt, tekintve, hogy a Robert Fico vezette Smer, azSNS és a Híd alkotta hármas kormánykoalíció már a múlt héten bemutatta Andrej Kiska államfőnek azokat a képviselői aláírásokat, amelyekkel bizonyították, hogy az akkor még alakulóban lévő kabinet bizalmat kap majd a törvényhozásban. Ennek ellenére két teljes napon át tartott a vita a korábbihoz képest érdemi változtatásokat nem tartalmazó kormányprogramról, de leginkább az ahhoz nem kötődő, az ellenzék által felhozott különböző bel- és külpolitikai témákról.
„Még két évig fogják erővel játszani ezt a színdarabot,
de őszintén remélem, hogy eljön az igazság pillanata ezután a két év után” – mondta Igor Matovič, az ellenzéki OĽaNO vezetője.
Peter Pellegrini miniszterelnök a hosszúra nyúlt vita végén elnézést kért annak színvonala miatt, majd kijelentette,
mindent meg fog tenni azért, hogy ne kerüljön a hatalom az ellenzéki képviselők kezébe, akik között adócsalók vagy épp a maffiával kapcsolatba hozható személyek vannak.
Míg az képviselők az ülésteremben tanácskoztak, mintegy ezer ember követelte a parlament előtt az előrehozott választásokat. A szervezőkkel Andrej Danko házelnök is találkozott, ám a közel kétórás tárgyalást követően sem jutottak közös nevezőre.
„A találkozóról azzal távoztunk, hogy a kormánykoalícióban nincs egyetértés arról, hogy előrehozott parlamenti választások legyenek. Ez azt jelenti, hogy előrehozott választásokat csak népszavazással lehet elérni. Ennek érdekében a Haragszom mozgalom indított petíciót. A mozgalmat nem mi szervezzük, de támogatni fogjuk, ahogyan tudjuk” – tájékoztatott Adam Bajo, a tüntetés egyik szervezője.
Közben az is körvonalazódni látszik, hogy
hónapokon belül visszatérhet az Európai Parlament küldöttsége Szlovákiába.
A képviselők hattagú csoportja márciusban látogatott az országba, hogy ellenőrizze a kormányválságot kiváltó Ján Kuciak újságíró és jegyese, Martina Kušnírová meggyilkolásának kivizsgálását. Az akkor megállapítottak szerint Szlovákiában nincs meg az állami intézményekbe vetett bizalom, az emberek tartanak a hiányos jogérvényesítéstől, és aggódnak a jól megírt, de a gyakorlatban nehézkesen működő törvények miatt.
Jávor Benedek, a zöldek magyarországi EP-képviselője azt javasolja, hogy a küldöttség térjen még vissza Szlovákiába. A képviselő az Európai Unió könyvvizsgáló hatóságát is megszólítaná, hogy ellenőrizzék az uniós agrártámogatások odaítélését, melyről a meggyilkolt újságíró is sokat cikkezett.