Csökkenhet Közép-Európa függősége az orosz gáztól

Infostart / InfoRádió - Kiss Balázs (Pozsony)
2018. január 31. 17:07
Az Európai Beruházási Bank 70 millió eurós hitelt nyújt a Szlovákia és Lengyelország közötti gázvezeték megépítésére. A gázvezeték feltehetően 2021-re készül el, ezután Közép-Európa kevésbé függene az orosz gáztól.

A szlovák Eustream gázszállító vállalat idén akarja megkezdeni a 164 kilométeres gázvezeték szlovákiai részének megépítését.

„A területrendezési terv már elkészült, most az építési engedély megszerzésének fázisában vagyunk, ajánlatokat teszünk a beszállítóknak, a munkálatok pedig valószínűleg az év második felében kezdődhetnek meg” – tájékoztatott Rastislav Ňukovič, az Eustream vezérigazgatója.

Szlovákia így akár már 2022-től gázhoz juthat a cseppfolyós földgázt továbbító, a Balti-tenger partján található lengyel gázterminálokból, amivel tovább csökkenhet az ország gázellátásának függősége az orosz Gazpromtól. A gázvezeték megépítésének összköltsége nagyjából 140 millió euró lesz. Az összeg felét, kölcsön formájában az Európai Beruházási Bank adja.

Vazil Hudák, a luxemburgi székhelyű európai pénzintézet alelnöke szerint a Szlovákia és Lengyelország közti gázvezeték megépítése stratégiai fontossággal bírna egész Európa számára. „Politikai, valamint biztonsági szempontból is fontos, mert biztonságosabbá válna a gáz szállítása az Európai Unión belül, elsősorban természetesen Szlovákiában és Lengyelországban. Van ennek egy nagyon erős kereskedelmi aspektusa is, hiszen a fokozott gázellátással csökkenhetne a gáz ára” – mondta Hudák.

A szlovák-lengyel összeköttetés projektje az észak-déli gázösszeköttetések elsőbbségi folyosójának része, amely összeköti a Balti-tengeri és Adriai-tengeri gázhálózatot és az LNG terminálokat, vagyis a cseppfolyós földgáz-terminálokat Közép-és Kelet-Európával.

Szakértők úgy vélik, hogy a szlovák-lengyel gázvezeték megépítésével csökkenhet az Oroszországtól való függés, ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy amennyiben a gázvezeték munkálatainak befejezése után a bevételek nem fedezik majd a költségeket, részben drágulhat a gázszállítás ára.

Kiss Balázs, Pozsony


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Szlovákia és Lengyelország közötti gázvezeték épül
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást