eur:
393.09
usd:
367.14
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Két hangon beszél Észak-Koreához Washington

Két hangon beszél Észak-Koreához Washington

Megint mást mond Észak-Koreáról a Fehér Ház, mint az amerikai külügyminiszter. Rex Tillerson arról beszélt, hogy Amerika kész feltétel nélkül tárgyalni az atomfegyverrel fenyegetőző rezsimmel, de most a Trump-stáb „kijavította”.

Kaotikusnak írják le a Trump-kormányzat külpolitikáját, miután nem ugyanazt mondja a külügyminiszter, mint főnöke. Rex Tillerson, aki hosszú időre eltűnt a nyilvánosság elől, arról beszélt, hogy

az Egyesült Államok kész feltétel nélkül tárgyalásokat kezdeni Észak-Koreával.

Ezt követte a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivőjének közleménye, aki szerint „világos, hogy ez most nem a megfelelő időpont” a tárgyalásokra, miután Észak-Korea újabb interkontinentális ballisztikus rakétát tesztelt novemberben.

Mindezzel egyrészt kínos helyzetbe hozták az Egyesült Államok vezető diplomatáját, másrészt úgy tűnik, mintha fel akarnák égetni azt a hidat, ami a válság diplomáciai rendezéséhez vezethetne.

Rex Tillerson helyzetéről és sorsáról már jó ideje hallani pletykákat. Az egyik szerint féleszűnek nevezte Trump elnököt, aki viszont kormányzása során bebizonyította, hogy a hozzá hű beosztottakat is kész meneszteni.

Trump és a külügyi vezetés retorikája Oroszország kérdésében is különbözik: míg az elnököt állandóan azzal vádolják, hogy Moszkva zsebében van, addig a hivatalos amerikai döntések rendre arról szólnak, hogy Washington még jobban bekeményít az orosz vezetéssel szemben.

Tillerson külügyminiszter mostani nyitása Észak-Korea felé épp az, amit a Phenjani rezsim évtizedek óta követel: ismerjék el egyenrangú tárgyalópartnernek. „Találkozzunk és beszéljünk bármiről, amiről akarnak. Arról is beszélhetünk, hogy kerek vagy szögletes legyen az asztal, de legalább üljünk le szemtől szembe” – mondta Washingtonban Tillerson külügyi szakértők előtt. Az egyetlen feltétel, amit támasztott, az volt, hogy Észak-Korea függessze fel nukleáris és rakétatesztjeit.

Most ezt a szokatlanul kompromisszumkereső nyilatkozatot lőtték le a Fehér Házból. Emiatt nem tűnt fajsúlyosnak a külügyi szóvivő, Heather Nauert megjegyzése, hogy Tillerson „egy hullámhosszon van” a Fehér Házzal, és nem változott az irányvonal Észak-Koreával szemben.

Az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok előtt látogatott el Phenjanba az ENSZ politikai ügyekkel foglalkozó főtitkárhelyettese, Jeffrey Feltman, aki korábban amerikai diplomata volt. Az észak-koreai külügyminiszterrel tárgyalva jelentések szerint azt javasolta, hogy a két ország fegyveres erői hozzanak létre forró drótot a párbeszéd felújítására és a konfliktus esélyének mérséklésére.

A Guardian című lap idézi Suzanne DiMaggio, az Új Amerika kutatóközpont igazgatóját, aki részt vesz az Észak-Koreával fenntartott nemhivatalos kontaktusban. DiMaggio szerint mindkét fél erőpozícióban érzi magát. Ugyan Tillerson nyitásra vonatkozó javaslatát értékelte, de azt mondta: párbeszédre akkor van esély, ha az amerikai kormányzat nem küld egymásnak ellentmondó üzeneteket.

Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×