Tízből négy szlovákiai polgár jelentené a korrupciót

Infostart
2017. május 31. 21:59
Nagyobb hajlandóságot mutatnak a szlovákok a korrupció elleni fellépésre – derült ki egy áprilisban készített felmérésből. Szlovákia ennek ellenére még mindig elmarad az európai átlagtól. A legtöbb csúszópénzt egészségügyi szolgáltatásokért fizetnek.

Tízből négy szlovákiai polgár jelentené be a korrupciót – állítja a Transparency International szlovákiai szervezete. Ez az eddigi legmagasabb arány 2002 óta, mikor először készült felmérés a lakosság korrupció ellenes elkötelezettségéről. Ekkor a lakosság csupán 17 százaléka jelentette volna be, hogy megvesztegetés tanúja volt.

A mostani felmérés szerint, amelyet a Transparency International Szlovákia kérésére áprilisban készített a Focus ügynökség, az derül ki, hogy a lakosság több mint fele, azaz 51 százaléka még mindig nem jelentené be a korrupciót.

Azok, akik hajlandóságot mutatnak erre, leginkább 40 feletti képzett személyek, vállalkozók, vagy olyanok, akiknek átlag feletti a keresetük, jobboldali irányultságúak, illetve liberálisan gondolkodók. A felmérésből nem derül ki, miért növekedett a hajlandóság a korrupció elleni küzdelemre.

Gabriel Šípoš, a Transparency International Szlovákia igazgatója szerint egyrészt a lakosság jobban megbízik a rendőrségben, mint pár éve, másrészt pedig megnövekedett a társadalmi nyomás, mely elvárja a korrupció ellenes nyilvános fellépést – mint azt például a Fehér holló díj kitüntetettjei tették.

Gabriel Šípoš azonban azt is elmondta, hogy európai szinten ez a két tényező még mindig az átlagon alul marad, hiszen a szlovák a legkevésbé megbízható rendőrség a bolgár után, illetve még mindig Szlovákiában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem jelentenék be a korrupciós esetet. Šípoš pozitívan értékelte azonban, hogy egyre többen tudnak arról a törvényről, amely védelmébe veszi a korrupció bejelentőit.

A felmérés rámutatott, hogy a megvesztegetés továbbra is elterjedt jelenség Szlovákiában. A megkérdezettek 11 százaléka vallotta be, hogy az elmúlt évben fizetett csúszópénzt. Leginkább idős, alacsony jövedelmű, illetve magyar nemzetiségű személyek tesznek ilyet, és főleg egészségügyi szolgáltatásokért fizetnek csúszópénzt.