eur:
394.27
usd:
369.53
bux:
65611.96
2024. április 23. kedd Béla
A rossz hozzáállás okozza a szegénységet”

"A rossz hozzáállás okozza a szegénységet”

Ben Carson amerikai városfejlesztési miniszter szerint rossz hozzáállásból fakad a szegénység. Tudósok szerint azonban fordított a helyzet: a szegénység terheli meg az emberek pszichéjét annyira, hogy nehezen tudnak kimászni belőle.

"Vegyünk egy olyan embert, akinek megfelelő a hozzáállása. Vegyünk el tőle mindent és dobjuk ki az utcára. Hamarosan kimászik a szegénységből” – fejtegette Ben Carson amerikai városfejlesztési miniszter a SiriusXM rádiónak adott interjújában.

A dúsgazdag Donald Trump kormányzatának tagjaként Carson is azt vallja, hogy a szegénység egyfajta tudati állapot.

Annyiban igaza van, hogy a szegénység valóban befolyásolja a tudatot – válaszolták a New York Times által megkérdezett kutatók – csak épp összekeveri az okot és az okozatot.

Kutatások szerint

a szegénység nyomán az ember gondolkodása zavarosabbá válik, rosszabbul alszik, nehezebben tud koncentrálni és jobban magában tartja a szégyenérzetét.

Ugyanakkor nem a tudati állapot vezet a szegénységhez, hanem éppenséggel a szegénység hozza létre az a gondolkodásmódot, ami a szegénység berögződéséhez vezethet.

A rossz hozzáállás okozza a szegénységet”

Kutatások bizonyítják, hogy különösen a gyermekkori szegénység befolyásolja azt, hogy felnőttként mennyire lesz kitartó az ember, mennyire tudja összpontosítani a figyelmét és uralkodni az érzelmein.

Eldar Shafir, a Princeton Egyetem viselkedéskutatója szerint a miniszter logikája hibás. Shafir arról ír egy másik kutatóval közösen kiadott könyvében, hogy

a szegénység mennyire elvonja az ember gondolkodási képességét az olyan feladatoktól, amelyek fontosak a más területen való sikerhez.

Kísérletek azt is kimutatták, hogy ha az embernek pénzügyi gondokra kell gondolnia, vagy azoktól szenved, akkor rosszabb eredményeket produkál a térfelismerési vagy érvelési feladatok során.

A kutatók szerint a szegénység egyfajta mentális adó, ami olyan helyzetet teremt, mintha az embernek lecsökkentették volna az IQ-ját. Az állandóan aggódó ember elfeledkezhet az orvosi vizitről, a számlafizetésről és nehezebben hozhat meg más döntéseket – jegyzi meg a New York Times.

Carson miniszter és Paul Ryan, az amerikai kongresszus vezetője is

azt a nézetet vallja, hogy a szegényeknek juttatott segély visszafogja az ember motivációját.

Carson ezért mondta azt, hogy a szociális lakásokat nem szabad túl kényelmessé tenni, mert akkor azok rászoktatják az embereket, hogy segélyből éljenek. Kutatások azonban azt bizonyítják, hogy jövedelem az, ami jelentősen meghatározza az ember jövőjét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

A közép-ázsiai vendégmunkások kulcsszerepet játszanak az orosz gazdaságban, a márciusi, moszkvai terrortámadás azonban jókora zavart okozott a bevándorláspolitikában. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: „társadalmi trendforduló” érzékelhető a bevándorlókkal szemben, amit egy idő után már az orosz kormányzat sem hagyhat figyelmen kívül. A helyzet nem könnyű, ugyanis az állam eddig vendégmunkások alkalmazásával próbálta mérsékelni a munkaerőhiányt.

Nagy durranás: régóta várt amerikai szuperfegyvert kaphatnak az ukránok

Kijev már szinte a háború kitörését követően kérte Washingtontól, hogy küldjön több száz kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétákat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Fordulat a tőzsdéken, folytatódik a felpattanás

Fordulat a tőzsdéken, folytatódik a felpattanás

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap is úgy tűnik, hogy kitart, hiszen Ázsiában is nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni. Közben felpörögnek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tart, és a nap folyamán sorban fognak érkezni a BMI adatok Európában és az Egyesült Államokból; a tengerentúl ma olyan nagyvállalatok jelentenek, mint a Tesla, a PepsiCo, vagy a Philip Morris.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×