„Az utolsó mondatom az lesz, hogy ártatlanként halok meg. Soha nem fogom tudni feldolgozni, hogy az állam meg akar ölni. Nem tudom, hogyan enyhíthetném anyám és nevelőapám szenvedését” – mondta utolsó rádióinterjújában Ledell Lee, akit azért ítéltek el, mert az esküdtszék szerint 1993-ban agyonvert egy nőt.
Az 51 éves Lee-t az amerikai Arkansas szövetségi állam Cummins nevű börtönében végezték ki. Az eseményen ott voltak a meggyilkolt Debra Reese rokonai, akik azt mondták: Lee megérdemelte a halált.
A 20 éve fogvatartott elítélt ügyvédei több beadvánnyal is próbálkoztak, hogy leállítsák a kivégzést és Lee DNS-vizsgálatot követelt, hogy azzal bizonyítsa ártatlanságát.
Végül azonban egy halálos injekcióval kivégezték és
Arkansas állam azt tervezi, hogy a jövő héttől további hét embert végez ki.
Az Amerikai Legfelsőbb Bíróság elutasította ügyvédeik kérvényét, amely szerint nem kaphattak megfelelő jogi képviseletet és csak technikai okból siettetik a kivégzéseket.
Az 5-4 arányban szavazó testületben a Donald Trump elnök által nemrég kinevezett Neil Gorsuch bíró jelentette gyakorlatilag a mérleg nyelvét.
Arkansasban az egymást követő kivégzések oka ugyanakkor nem az, hogy az állam vezetésének hirtelen megjött a kedve, hogy gyorsabban hajtson végre ítéleteket.
Asa Hutchinson kormányzó azért gyorsította fel a folyamatot, mert a hónap végén lejár a halálos injekciók egyik anyaga, a midazolam szavatossága.
A szer használata ellentmondásos, mert oklahomai és arizonai kivégzések során volt olyan elítélt, aki két órán át szenvedett, mire meghalt.
A most kivégzett Ledell Lee-vel ugyanakkor gyorsan végzett a szer.
Egy másik elítélt esetében – akit szintén csütörtökön akartak kivégezni – leállították a folyamatot, hogy ügyvédei kérésére sürgős DNS-vizsgálatot hajthassanak végre.
A midazolamot előállító cég tiltakozott, mert szerinte Arkansas állam igazságszolgáltatása nem jelezte, hogy kivégzésekre akarja használni a szert.
A szövetségi államok egyre nehezebben találnak anyagot a halálos injekciókhoz, mert a gyártók tiltják a gyakorlatot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!