Furcsa háború zajlott eddig Ukrajna keleti részén. Ugyan a központi kormányzat ellen harcoló lázadók önkényesen kikiáltottak két köztársaságot, az ellenőrzésük alatt álló területeken viszont tovább működhettek az ukrán érdekeltségű nagyvállalatok. Ezek a cégek eddig az ukrán államkasszába fizettek be adót is.
Most azonban a lázadók cégeket és gyárakat szállnak meg,
mert korábban a frontvonal ukrán oldaláról nacionalista tiltakozók blokkolták a kereskedelmi útvonalakat. Így leállt a lázadó területekről történő szénszállítás is. Ezt követte a lázadók ultimátuma: ha nem nyitják meg az utakat, ellenőrzésük alá vonják a területükön működő ukrán cégeket.
Az ellentét háromszereplőssé vált, mert a nacionalista tiltakozók nem hajlandók tárgyalni az őket élesen bíráló ukrán kormánnyal sem – pedig az ukrán acélipar szereplői is határozottan kritizálták a blokádjukat. A kabinet, valószínűleg azért, hogy kifogja a szelet a vitorlájukból, rendeletet fogadott el arról, hogy milyen árut lehet áthozni vagy átvinni a frontvonalon.
A lázadó oldalon a felkelők más cégek mellett ellenőrzésük alá vonták Ukrtelecom nevű vállalat regionális központját és felszerelését. A válasz erre az volt, hogy
a cég lekapcsolta az országos hálózatról a régióban található 200 ezer ügyfelét.
Az Ukrtelecom Ukrajna leggazdagabb oligarchája, Rinat Ahmetov portfóliójába tartozik. Ahmetovnak erőművei és acélkohói vannak a frontvonal mindkét oldalán – emlékeztet a Reuters.
Alekszander Zaharcsenko, az úgynevezett Donyecki Népköztársaság vezetője azt mondta: beváltják fenyegetésüket és vállalatokat foglalnak el, mert az ukrán kormány nem oldotta fel a szénszállítási blokádot.
Furcsamód minkét fél a blokád által okozott károkra figyelmeztet. A lázadók szerint a helyzet árt a helyi iparvállalatoknak, míg Kijev szerint
az országban elszaporodhatnak az áramszünetek
és 2 milliárd dolláros kárt szenvedhet az export.
Ami még furcsább, az az, hogy az ukrán ellenőrzés alatt álló, de a lázadók által korábban fenyegetett dél-kelet ukrajnai Mariupol acélgyára az Azovsztalj Oroszországból és az Egyesült Államokból vásárol szenet a blokád miatt.
Közben a kijevi kabinet fegyveres erővel léphet fel saját polgáraival szemben, hogy feloldja a lázadó területek gazdasági blokádját.