Változik a német kormány menekültügyi álláspontja?

Infostart
2016. november 22. 19:47
A jelek szerint fokozatosan módosul a német kormány menekültkérdésben elfoglalt álláspontja. Nemrég még éppen a kancellár volt a migránsok méltányos elosztásának szószólója az Európai Unión belül, illetve sürgette a kvóták bevezetését ellenző tagállamok megbüntetését, most a német pénzügyminisztérium államtitkára kijelentette, hogy Berlin már nem ragaszkodik a kvóták anyagi eszközökkel való kikényszerítéséhez.

Jens Spahn úgy vélte, hogy hosszabb távon az Európai Unió egységét is veszélyeztetné, ha a menekültek befogadását elutasító tagállamokat pénzelvonással büntetnék. A pénzügyminisztérium államtitkára Brüsszelben, a gazdasági kérdésekkel foglalkozó európai szellemi műhely, a Brueghel Intézet értekezletén nyilatkozott. Jens Spahn szerint elhibázott lenne, ha a menekültkérdést összekapcsolnák az uniós tagok felzárkóztatására létesített anyagi források működtetésével.

A német államtitkár azt indítványozta, hogy a kvóták kérdését kössék össze a közös teherviseléssel, tehát az uniós kasszába több pénzt fizessen az a tagállam, amely csak kis létszámban hajlandó a migránsok beengedésére. Jens Spahn nyilatkozatát tudósítók elmozdulásnak tekintik a német menekültpolitikában, egyben pedig utalásnak is arra, hogy Berlin az Európai Unió jelenlegi költségvetésének módosítására törekszik.

Erre utalt az államtitkár azon kijelentése is, amely szerint kormánya nem látja indokoltnak az uniós büdzsé tervezett növelését, ehelyett inkább a pénzfelhasználás módján kellene változtatni, mégpedig úgy hogy csökkentenék a kohéziós és agrárpolitikai kiadásokat, miközben növelnék a migrációs politikára, a versenyképesség javítására valamint a közös védelmi politikára fordítandó anyagi keretet.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Változik a német kormány menekültügyi álláspontja?
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást