eur:
393.09
usd:
367.14
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Trump megbánhatja a fenyegetőzést

Telefonbeszélgetésükben udvariaskodott vele a kínai elnök, de az egyik pártlap keményen odamondott Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek. A cikk szerint megbánja, ha meggondolatlan, tudatlan és kontár módon védővámokat vezet be a kínai árukra, mert akkor például akadályozzák majd az iPhone eladásokat.

A többmillió, bűnözőnek tartott bevándorló deportálásáról szóló megjegyzésén kívül Donald Trump egyelőre folytatja mosolyoffenzíváját.

A Fehér Ház majdani ura udvarias telefonbeszélgetés során ismerkedett össze Hszi Csin-ping kínai elnökkel, akivel kölcsönös tiszteletükről biztosították egymást és az együttműködés fontosságáról beszéltek.

Nehéz elképzelni, hogy Hszi azonnal előállt volna a kényes kérdéssel, azzal, hogy mit gondolt komolyan Trump kampányígéreteiből és a Kínának célzott sértő megjegyzéseiből.

A megválasztott elnök ugyanis „csalónak” nevezte a nagy kereskedelmi partnert, és azt mondta 45 százalékos védővámot vet majd ki a kínai árukra. „A történelem legnagyobb lopását követik el”- mondta még.

Amit Hszi diplomatikusan valószínűleg nem feszegetett, azt néhány órával a hívás után kertelés nélkül előadta a pekingi vezetés egyik szócsövének tartott lap, az angol nyelvű Global Times.

„Donald Trump részéről naiv lépés lenne totális kereskedelmi háborút indítani. Ha tönkreteszi a kínai-amerikai kereskedelmet, akkor annak az amerikai ipar issza meg a levét. Az elnököt elítélik majd meggondolatlan, tudatlan és kontár politikájáért” - szólt a pekingi üzenet.

A Global Times hozzátette: Trump „védővámja” azonnali válaszlépésekhez vezetne: „a Boeing-megrendeléseket Airbus-megrendelésre cserélnék le. Nehézzé válna az amerikai autók és iPhone-ok eladása. Leállna az amerikai kukorica és szójaimport. Kína korlátozhatja az Amerikában tanuló diákok számát” – figyelmeztetett a lap.

Közben Hszi elnökhöz hasonlóan a kínai külügyminisztérium is diplomatikusan fogalmazott: „úgy gondolom, ha egy amerikai vezető népe érdekeit helyezi előtérbe, akkor olyan gazdaságpolitikát folytat, ami elősegíti a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi együttműködést” – mondta a múlt héten a kínai külügyi szóvivő.

Kommentátorok megjegyzik, hogy a kínai vezetés ugyanakkor még mindig azt próbálja kitalálni, hogy mennyire valós a 45 százalékos védővámról szóló fenyegetés. A Guardian című lap idézi Paul Haenle volt amerikai diplomatát, aki a pekingi Csinghua Egyetem Carnegie központjának igazgatója. Szerinte a kínaiak azt szűrték le az amerikai választási kampányokból, hogy a kampányszólamokhoz képest a kormányra lépő elnökök pragmatikusabb politikát folytatnak.

„Trump védővámja feszültséget okozna Kínával és kárt okozna saját érdekeinknek” – mondta az egyetemi oktató.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×