eur:
393.13
usd:
367.33
bux:
65939.26
2024. április 23. kedd Béla

Meghátrált a francia kormány

Először betiltotta, majd pár órával később engedélyezte a francia kormány azt a tüntetést, amelyet csütörtökre hirdettek meg a szakszervezetek. A belügyminiszter javaslatára lerövidített, 1,6 kilométer hosszú útvonalon lehet majd menetelni a Place de la Bastille-tól a Szajna partjáig.

Általános felzúdulást váltott ki Franciaországban, hogy a szocialista kormány betiltott egy, a szakszervezetek által csütörtökre tervezett tiltakozó demonstrációt Párizsban. Az elégedetlenség láttán a Valls-kabinet néhány óra leforgása alatt meghátrált, és mégis engedélyezte a megmozdulást.

Amikor szerdán a párizsi rendőrség bejelentette, hogy megtiltják a szakszervezeteknek, hogy utcai tiltakozást tartsanak a munka törvénykönyvének módosítása ellen, a reakciók alapján úgy tűnt: pillanatokon belül kitör a forradalom Franciaországban. Hasonló tiltásra ugyanis a hatvanas évek óta nem volt példa, az pedig abszolút újdonságnak számít, hogy egy ilyen lépést szocialista kormány rendeljen el.

A szélsőbaloldali pártok és a zöldek kerek-perec jelezték: nem engedelmeskednek a döntésnek és mindenképpen tüntetnek, a szakszervezetek és a jobboldali ellenzék pedig a demokrácia alapvető értékeinek a felrúgásával vádolta meg Manuel Valls miniszterelnököt és Francois Hollande államfőt. A két politikus néhány órán keresztül igyekezett határozottnak mutatkozni, hangsúlyozva: a tiltásra azért van szükség, mert a legutóbbi megmozdulásokon a szélsőbalhoz kötődő, erőszakos törő-zúzó fiatalok elképesztő károkat okoztak, és ezt még egyszer nem hagyják megismétlődni.

A szakszervezetek válaszul ismét azzal vádolták meg a kormányt, hogy szándékosan hagyja garázdálkodni az erőszakos tüntetőket, így próbálva lejáratni a munka törvénykönyve ellen tiltakozó mozgalmakat. Az állítás nem teljesen légből kapott, az elmúlt két hónapban több rendőr is kifogásolta, hogy túlságosan későn kapnak parancsot a törő-zúzók megállítására.

Néhány órás nyilatkozatháborút követően a kormány az általános felháborodás láttán visszavonulót fújt, a belügyminiszter pedig bejelentette: engedélyezik a demonstrációt, de az útvonalat maguk határozzák meg. Az útvonal pedig egy másfél km-es séta lesz, melynek során a tiltakozók megtekinthetik a Szent Márton nevű csatornát a Szajnával összekötő, Arsenal nevű kikötőt.

A belügyminiszter azt is közölte, hogy az esetleges erőszakos cselekedeteket megelőzendő, szűrőellenőrzéseket vezetnek be a környéken, a törő-zúzók ellen pedig a legszigorúbban fognak fellépni.

Az ügyben mutatott elképesztő kormányzati kommunikáció szakértők szerint tovább rombolta a francia államfő amúgy is kevéske hitelét, a jobboldali ellenzék pedig egyenesen azt állítja: Franciaországnak nincs felelős kormánya.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×