Az ellenzék szerint az új katonai egység létrehozásánál eleve gondoskodni kell arról, hogy tevékenysége kizárólag védelmi célokat szolgáljon, mert az elmúlt években számos olyan bizonyíték látott napvilágot, amely szövetséges országok informatikai mesterkedéseire derített fényt. Ez utalás az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség titkos németországi tevékenységének tavalyi leleplezésére.
Azonban Ursula von der Leyen védelmi miniszter is elismerte, hogy a hadsereg kommunikációs rendszere naponta átlagosan 6500 behatolási kísérlet célpontja. Hangsúlyozta, hogy manapság a hadviselés egyre jobban áttevődik az informatikára, amelynek segítségével akár támadó jellegű akciók is kirobbanthatók.
A miniszter berlini nyilatkozatában nem titkolta, hogy a nyugati országok zöme már jelentős számú szakértő bevonásával kellőképpen felkészült az ilyen jellegű behatolások megakadályozására.
Ursula von der Leyen elmondta, hogy az elkövetkező öt év során
13 500 tagú, különleges alakulatok hoznak létre, amelynek kizárólagos feladata a hadsereg informatikai hálózatának védelme lesz.
Németország újraegyesülése valamint a kötelező sorozás megszüntetése óta a hadsereg 177 katonából és 90 ezer polgári alkalmazottból áll. Azonban nemcsak a véderőnél tervezik a számítógép-hálózatok hatékonyabb védelmét, hanem a különböző állami hivatalokban is. Így például a külügy- és az igazságügy minisztériumban külső tanácsadó cég bevonásával máris megkezdték a kommunikációs biztonság korszerű kiépítését.