Akár évente jöhetnek heves bozóttüzek, szélviharok és áradások

Infostart
2016. április 26. 11:37
Európának hamarosan rendszeresen visszatérő, szélsőséges időjárásra kell felkészülnie - erre figyelmeztet egy klímaváltozási kiadványban megjelent európai tanulmány. A szerzők szerint főleg a kontinens délnyugati térségeiben jelent majd gondokat az extrém időjárás.

35 éven belül évente heves erdőtüzek, áradások és szélviharok sújtják majd Európa egyes részeit – áll a Climatic Changes nevű éghajlatváltozási kiadványban publikált tanulmányban.

A kutatást vezető Giovanni Forzieri és csapata szerint „minden korábbinál magasabbak az éghajlattal összefüggő kockázatok”. Európában ez a kockázat egyre gyakoribbá válik és különösen a dél-nyugati régiókat érinti majd.

Ezeken belül pedig a gyakran sűrűn lakott és gazdaságilag fontos tenger- és folyópartokat, árterületeket fenyegetik majd áradások, szélviharok és más éghajlati kockázatok.

Közép-Európában némiképp mérséklődik az árvizek és jelentősebben az aszályok várható előfordulási aránya, de gyakrabban várhatók bozóttüzek – jelenleg ezek 100 évben egyszer, a jövőben 5 és 50 év közötti sűrűséggel fordulhatnak elő.

Az Európai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Intézetében dolgozó Forzieri hozzátette: kutatási eredményeik komoly figyelmeztetést jelentenek a kormányoknak és azoknak az intézményeknek, amelyek feladata a „megoldások és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási stratégiák kidolgozása.”

„Spanyolországban például 2080-tól két olyan veszélyforrásra kell majd évente odafigyelni, ami jelenleg csak 100 évben egyszer jelentkezik” – tette hozzá a kutató.

A tudósok olyan klímamodellekkel dolgoztak, amelyek szerint szerint 2050-re a Föld átlaghőmérséklete két Celsius fokkal nő meg az ipari forradalom előtti szinthez képest.

A decemberben, Párizsban kötött első globális klímaegyezmény előirányozza, hogy a hőmérséklet-emelkedést „jóval” 2 Celsius fok alatt kell tartani. A megállapodást elfogadó összes állam vállalásokat tett az üvegházi gáz-emisszió mérséklésére.

Az egyezményt 175 ország képviselői múlt pénteken írták alá New York-ban. Ha azt a nemzeti parlamentek is ratifikálják, akkor az jogerőre emelkedik.

A tudósok egy része szerint jelenleg olyan szintű a fosszilis fűtőanyagok felhasználása a világon, hogy valójában akár 4 fokos emelkedésre kell felkészülni, aminek nyomán emelkedő tengerszintre, hőhullámokra és más szélsőséges időjárási jelenségekre lehet számítani.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Extrém időjárás várható
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást