eur:
393.13
usd:
367.07
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Radikális baloldali jelölt nyerte a munkáspárti választást

Földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a brit Munkáspárt hétvégi 4 jelöltes elnökválasztásán a 66 esztendős Jeremy Corbyn, aki az általában többfordulós szavazásnak már az első körében megszerezte a voksok mintegy 60 százalékát: 422 ezerből 251,5 ezret.

"Gazdasági stratégiára van szükségünk, amely javítja az emberek életminőségét, a gazdaság bővüléséhez vezet, ezt azonban nem tudjuk véghezvinni anélkül, hogy ne tennénk a groteszk módon nagy társadalmi különbségek felszámolásáért" - mondta Corbyn a legnagyobb brit ellenzéki párt rendkívüli londoni kongresszusán.

A pártelnök-miniszterelnök-jelölt politikai programja sokkal markánsabban baloldali, mint elődjéé, a parlamenti választási sikertelenség miatt lemondott Ed Milibandé volt. Éppen ezért a kampányban a Munkáspárt több prominense is óva intette a tagságot Corbyn megválasztásától.

Tony Blair volt miniszterelnök egyenesen azt mondta, akinek a szíve Corbyn felé húz, az "jobban teszi, ha szívátültetésnek veti alá magát". A volt kormányfő szerint a régi időkre jellemző, "hagyományos balos" megközelítésből ma nem lehet választásokat nyerni, csak "középről".

Jeremy Corbynt a Munkáspárton belül is az 1980-as évekbeli hagyományos "szocialista" Labour-politika veteránjaként és valószínű feltámasztójaként emlegetik, a brit sajtóban pedig voltak, akik a radikális baloldali görög kormánypárt, a Sziriza irányvonalához hasonlították politikai alapállását. Lapértesülések szerint a párt centrista vonulatának képviselői puccsal próbálják majd lemondatni az új vezetőt.

"Ennek nullával egyenlő az esélye, a Munkáspárt tagjai nem fogadnának el egy ilyen lépést" - mondta a párt helyettes vezetője, Tom Watson a BBC-nek, hozzátéve Corbyn egy széles körben támogatott pártot akar létrehozni, amelynek testületeiben minden nézet és irányvonal képviselője jelen lesz. Elismerte azonban, hogy az új vezetővel komoly változások lesznek.

"Ez egy hatalmas váltás a Munkáspártban, és nem tagadható az sem, hogy egy jelentős politikai átrendeződést is jelent."

Jeremy Corbyn, aki a következő, 2020-ban esedékes parlamenti választásokon 71 esztendős lesz, 32 éve képviseli az észak-londoni Islington kerület választókörzetét az alsóházban, eddig azonban jelentős szerepet nem vállalt a pártban. Megválasztása után a parlament előtt a menekültek befogadását támogató demonstráción szólalt fel, éss arra szólította fel a londoni kormányt, tartsa be kötelezettségvállalásait. Kijelentette nem migrációs problémáról, hanem emberi sorsok megoldásáról, segítségről kell beszélni.

"Azt mondom azoknak a rendes hétköznapi embereknek Magyarországon, akik az otthonukból indulva ételt, italt, ruhát, segítséget, kínálnak az életük legnagyobb megrázkódtatásán keresztül menő szíriai menekülteknek, hogy nagyon szépen köszönöm, hogy emberséget mutattak" - mondta a londoni parlament előtt a brit Munkáspárt hétvégén megválasztott elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×