Obama: Nagy-Britannia maradjon EU-tag!

Infostart
2015. július 25. 21:58
Jobb lenne, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna - ezt mondta a BBC-nek adott interjújában Barack Obama. Az amerikai elnök szerint ez biztonságosabbá és gazdagabbá tenné a világot. A szigetországban hamarosan népszavazást rendeznek a tagságról, miközben évek óta vita folyik az Unióval való viszonyról.

Barack Obama amerikai elnök szokatlan dologra szánta el magát - közvetlenül is beavatkozott a Nagy-Britanniában az európai uniós tagságról szóló vitában, amikor egy interjúban nyíltan állást foglalt.

Az, hogy Washington számára értékesebb a szigetország az unión belül, mint azon kívül, nem titok, és az amerikaiak az utóbbi pár évben már többször finoman figyelmeztették a briteket arra, hogy inkább maradjanak, mint menjenek. Az amerikai elnök azonban most mondta ki először a nyilvánosság előtt, hogy a britek EU-tagságának híve.

"Nagy-Britannia EU-tagsága megerősíti a transzatlanti szövetségbe vetett bizalmunkat. Az EU biztonságosabbá és gazdagabbá teszi a világot" - tette hozzá a BBC-nek adott interjújában, amelyben sok más témáról is kérdezték az elnököt.

Nagy-Britanniában évtizedek óta vita folyik az uniós tagságról - különösen a kormányzó brit konzervatív párton belül. Az euroszkeptikusok és mérsékelt Európa-barátok közötti harc többször is válságot okozott a pártban.

Az euroszkeptikusok egy része azt hirdeti, hogy Nagy-Britannia a Churchill által említett "angolul beszélő nemzetek családjába" tartozik - ez a szféra kultúrájában eltér Európától. Nagy-Britanniának jobb lenne az unión kívül, ahol szabadkereskedelmi egyezményt köthetne például az Egyesült Államokkal - mondják.

Az euroszkeptikusok számára tehát pofon lehet, hogy Amerika a sokat bírált Európai Unióban akarja tartani - brit szóhasználattal élve - "a tengerentúli unokatestvéreket".

David Cameron brit miniszterelnök az EU-ellenes Brit Függetlenségi Párt térnyerése és saját euroszkeptikusai nyomása miatt jövőre népszavazást rendez a brit EU-tagságról.

Ezt megelőzően az EU sürgős és mélyreható reformját kezdte sürgetni, és például korlátozni akarja a Nagy-Britanniában munkát vállaló uniós állampolgárokat megillető juttatásokat.

Más uniós tagállamok közölték, hogy Cameron sok ötlete elfogadhatatlan, miközben felmérések szerint a britek többsége még annak ellenére is az EU-ban maradna, hogy a szigetországban erősek az Európa-ellenes érzelmek és a jobboldali sajtó folyamatosan kampányol az unió ellen.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást