Iráni atomalku: csak a tárgyalók örülnek?

Infostart
2015. július 15. 08:17
Teheránban tömegek ünnepeltek az utcán, Obama amerikai elnök azt mondta: megakadályozták, hogy atomfegyverek terjedjenek el a Közel-Keleten. Izrael és Szaúd-Arábia dühös, és az amerikai Kongresszus megtorpedózhatja az Iránnal kötött megállapodást annak atomprogramjáról.

12 éven tartó szankciók után Irán visszatérhet a nemzetközi közösségbe és dollármilliárdokhoz juthat - feltéve, ha az amerikai Kongresszus nem torpedózza meg a Teherán és 5 nagyhatalom között kötött megállapodást az iráni atomprogramról.

Az alku értelmében csökkenteni kell az urándúsítást, külföldi szakértők ellenőrzik majd az iráni atomlétesítményeket, amelyek egy részét úgy kell átalakítani, hogy ne tudjanak atomfegyverhez szükséges hasadóanyagot létrehozni.

Haszán Roháni iráni elnök a megállapodást méltatva az mondta: Irán soha nem is akart nukleáris fegyvert és jövőben sem akart. A világ másik végén Barak Obama amerikai elnök arról beszélt: sikerült biztonságosabbá tenni a térséget és eltántorítani Iránt az atomfegyvertől.

"Nem igaz" - fejtegette Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki "történelmi hibának" nevezte a megállapodást az általa terroristának nevezett iráni vezetéssel.

Netanjahu nézeteit osztja az amerikai kongresszus republikánus többsége. John Boehner kongresszusi elnök szintén az Obama-kormányzat hatalmas hibáját emlegette. A Kongresszusnak most 60 napja lesz arra, hogy felülvizsgálja az Iránnal kötött atomalkut.

Vajon megpróbálja-e elbuktatni az egyezményt az amerikai republikánusok és keményvonalas demokraták furcsa koalíciója. A két párt radikálisabb képviselői régóta ismételték, hogy Iránban semmilyen atomprogramot nem lehetne folytatni.

Netanjahu jelezte: határozottan lobbizni fog az amerikai kongresszusban, hogy befolyásolni tudja a vitát. Nem csak Izraelt aggasztja egy megerősödő Irán képe a régióban.

A szunnita Szaúd-Arábia és az Öböl-menti államok már jó ideje regionális riválisnak tartják Iránt, és szintén lobbizhatnak ellene az amerikai Kongresszusban.

Kommentátorok szerint Irán és a szunnita államok gyakorlatilag közvetett háborúkat vívnak Jemenben, Irakban és Szíriában.

Vajon együttműködik-e az alku nyomán Irán az Egyesült Államokkal, a közös ellenséggel, az Iszlám Állammal szemben? Kerry amerikai külügyminiszter azt mondta: nem tudni, mit hoz a jövő. A mostani megállapodás csak az iráni nukleáris programról szól - tette hozzá.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást