Tönkremehet a szlovákiai tejtermelés

Infostart
2015. április 1. 17:07
Április elsejével megszűnik az Európai Unióban a tejkvóta, azaz nem korlátozzák többé a különböző országok tejtermelését. A szlovákiai termelők attól tartanak, hogy olcsó, gyenge minőségű importtej áraszthatja el a hazai piacot, a tej rendkívül alacsony felvásárlási ára pedig tovább csökken, ami súlyos helyzetbe sodorhatja a termelőket.

Az Oroszország által tavaly bevezetett élelmiszer-embargó már eddig is komoly érvágást jelentett a szlovákiai tejtermelőknek, az uniós tejkvótarendszer felszámolása pedig újabb csapást mér az ágazatra.

Egy év alatt a tej kilogrammonkénti felvásárlási ára Szlovákiában 6 centtel csökkent, és mára a lélektani határnak számító 30 cent alá esett vissza. Piaci elemzések szerint az ágazat veszteségeit nem a magas termelési költségek okozzák, hanem a szlovákiai tejtermelőknek fizetett alacsony felvásárlási ár, amely kilogrammonként 3-4 centtel marad el a többi uniós országban fizetettnél. Mindez jelentős veszélyt jelent az ágazat számára.

A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a háttérben a nagy üzletláncok állnak, amelyek durván visszaélnek domináns piaci helyzetükkel. Míg a termelőknek nyújtott felvásárlási árak csökkentek, a tejtermelők elemzése szerint az üzletláncok a tartós tej esetében 10-20 százalékkal növelték a haszonrésüket.

"A tavalyi évhez képest az üzletláncok árrése körülbelül 10 százalékkal emelkedett. 24 centről 28 centre. Mi a megtermelt, kifejt tejért kapunk 26 centet, és azért, hogy valaki egy polcra kiteszi a tejet, eladja, ezért kap 28 centet" - árulta el Szikura Ferenc, királyrévi tejtermelő.

Április elsejétől tehát mindenki annyi tejet fog termelni, amennyit csak tud, ami a már így is alacsony felvásárlási árak újabb csökkenéséhez vezethet. "Nagyon régen a tejtermelők Szlovákiában mínusszal termelnek. Azzal, hogy most ezt a kvótát megszüntetik, a nyugati tej olcsóbb is lesz, és el fogja árasztani ezt a piacot" - panaszkodta Szikura Ferenc, hozzátéve, hogy ha a felvásárlási árak tovább csökkennek, tömeges elbocsátások várhatók.

A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint abban az esetben, ha a többlettermelés miatt válság alakulna ki a tejpiacon, uniós szinten kellene közbelépni, miközben a felvásárlási árak esetében is meg kellene határozni egy alsó határt, amely alá ezek nem csökkenhetnének. Országos szinten újra bevezethetnék az exportdotációkat, és az államnak szigorúbban kellene fellépnie a domináns piaci helyzetükkel visszaélő üzletláncokkal szemben is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást