Az amerikai szenátus elfogadhatja azt internet "örök" adómentességéről szóló törvényt

Infostart
2014. október 29. 10:03
Az Egyesült Államokban a digitális szakadék tovább növeli a vagyoni különbségeket - állapította meg a Financial Times. A lap felmérése szerint Amerika legszegényebb városaiban a legtöbb család nem rendelkezik szélessávú internettel.

Az amerikai szenátusnak már csak néhány napja van arra, hogy elfogadja azt a törvényt, amely "örökre" garantálja az internet adómentességét.

A jelenlegi szövetségi szabályozás szerint az adómentességről egy moratórium van érvényben és ennek megerősítéséről a washingtoni törvényhozók dönthetnek november 1-ig. Az utóbbi hónapokban a vita az internet megadóztatásáról átterelődött az internetes kereskedelem adóztatására, tehát van rá esély, hogy a hozzáférést adómentesnek meghagyó törvény a szenátuson is átmenjen.

Mindeközben a szegényebb sorban élő amerikaiak nagy része még internettel sem rendelkezik otthon.

A Financial Times felmérése szerint a legszegényebb városok családjainak többsége számára luxus a szélessávú internet.

Külföldről nézve nem tűnhet sokkolónak, de a világ legnagyobb gazdaságát adó Amerikában, például a válság sújtotta Detroitban, a szintén Michigan állambeli Flintben vagy a Georgia állambeli Maconban, az otthonok kevesebb, mint fele fizetett elő szélessávú internetre.

Barack Obama elnök négy éve hirdette meg akciótervét, amely szerint 2020-ra "minden amerikai gyors hálózati hozzáférést kap".

Az amerikai Népszámlálási Hivatal adatai szerint nehéz lesz betartani a tervet: 31 millió amerikai otthonban továbbra sincs sem vezetékes, sem mobil szélessávú internet-előfizetés.

Az Egyesült Államok vidéki településein közel 10 százalékkal alacsonyabb az előfizetők száma, mint a nagyvárosokban. Az összesített adatok szerint pedig közel 15 százalékkal kevesebb az internet-előfizetések száma az Egyesült Államokban, (75%) mint Németországban és Nagy-Britanniában (88%).

Ami igazán sokkoló a hivatal adatai szerint az az amerikai digitális szakadék. A városi körzetekben más országokhoz képest jóval drágább az előfizetés: átlagban havi 44 dollár, szemben a 26 dolláros brit, a 22 dolláros görög és a 16 dolláros dél-koreai átlag havi költséggel.

A hozzáférést emellett a jövedelmi állapot és ezzel összefüggésben az előfizető származása is befolyásolja. Az évi 20 ezer dollárnál kevesebből élő háztartásoknak mindössze 45 százaléka rendelkezik szélessávú internettel, ott viszont, ahol évi 75 ezer dollár a családi bevétel, az otthonok 91 százaléka, tehát a duplája. A latin- és afro-amerikai otthonok harmadában nincs gyors internet-előfizetés, míg a fehér és ázsiai otthonok esetében ez az arány 20, illetve 10 százalék az Egyesült Államokban.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást