Csökkent a vadon élő állatok száma

Infostart
2014. október 5. 20:23
Az emberiség ma annyit fogyaszt, hogy másfélszer ekkora bolygóra lenne szükség ahhoz, hogy a források újra tudjanak termelődni - állítja egy új jelentés, amely szerint az utóbbi 40 évben a Föld vadon élő állatainak fele halt ki vagy pusztította el azokat az ember.

A WWF, a Világ Vadvédelmi Alap kampányszervezet és a Londoni Zoológiai Társaság szerint az élettér zsugorodása, a vadászat és a környezeti ártalmak miatt az elmúlt 40 évben a világ vadon élő állatainak fele pusztult el.

"Ha a londoni állatkert állományának fele hullana el, akkor az vezető hír lenne" - mondta Ken Norris professzor, a Londoni Zoológiai Társaság tudományos vezetője. "Ez történik azonban a vadonban és ennek a mi választott életformánk az oka" - mondta.

Mike Baratt, az Élő Bolygó című tanulmány elkészítésében résztvevő másik szervezet, a WWF tudományos igazgatója azt hangsúlyozta, hogy sokkal jobban kell védeni az erdőket, energiát és élelmiszert pedig csak fenntartható módon szabad termelni.

A szerzők 3 ezer vadon élő állatfaj 10 ezer populációját elemezték és az adatok felhasználásával hozták létre az úgynevezett Élő Bolygó Indexet.

"A FTSE 100-as tőzsdeindexről már hallottunk, de a legfontosabb mutató a fajok és ökorendszerek mutatója. Ha sikerül megállítanunk ennek esését, akkor fenntartható módon élünk majd" - fejtegette Jonathan Baillie, a Londoni Zoológiai Társaság konzervációs igazgatója.

Ha nem, akkor a forrásokért folyó harc világszerte konfliktusokhoz vezet majd - tette hozzá.

Az Élő Bolygó tanulmány egy második indexet is említ, amely azt méri, hogy az emberiség milyen ütemben éli fel a bolygó forrásait. Jelenleg több fát vágunk ki, mint amennyi visszanő, nagyobb ütemben fogjuk ki a halat a tengerből, mint ahogy az állomány újra tud termelődni és több vizet veszünk ki a folyókból és tározókból, mint amennyi csapadék azokat feltölti.

A jelentés következtetése az, hogy az emberiségnek a jelenlegi fogyasztása mellett másfélszer akkora bolygóra lenne szüksége, hogy a világ természeti forrásai egyensúlyban maradjanak.

A két szervezet azt állítja, hogy a legtöbb vadon élő állat az édesvízi környezetből, így a folyókból tűnt el - 1970 óta 75 százalékkal csökkent a számuk. Mindennek oka szerintük a folyók szabályozása és a világszerte található 45 ezer nagy gát.

A szárazföldön élő állatok száma a tanulmány szerint 1970 óta 40 százalékkal esett vissza: különösen az elefántok, teknősök és kígyók száma csappant meg. Az aktivisták szerint az élelmiszerimport miatt a gazdag országok "kiszervezik" a vadvilág pusztítását a szegényebb országoknak, azaz míg otthon védik a környezetet, addig a külföldi mezőgazdasági termékek fogyasztásával máshol pusztítják a vadállományt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást