Emberiség elleni bűnöket követett el az Iszlám Állam

Infostart
2014. augusztus 27. 09:12
Az ENSZ emberiség elleni bűnökkel vádolja az Irak és Szíria jelentős területeit elfoglaló Iszlám Állam terrorszervezetet. A Világszervezet szerint a dzsihádisták megöltek 670 foglyot és más jogsértéseket is végrehajtottak.

 "Célzott gyilkosságok, erőszakos hittérítés, emberrablás, embercsempészet, rabszolgaság, szexuális zaklatás" - az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Navi Pillay szerint hosszú a lista, amely az Iszlám Állam "súlyos és sokkoló" jogsértéseit taglalja.

A Világszervezet közölte: bizonyítékai vannak arról, hogy a dzsihádisták Moszulban akár 670 foglyot is megölhettek és az ország más részein is olyasmiket követtek el, ami emberiség elleni bűntettnek minősül.

A szélsőségesek emellett vallási és kulturális emlékeket pusztítottak el és "kegyetlen és rendszeres módon vallási és etnikai tisztogatást folytatnak az uralmuk alá került területeken" - áll az ENSZ jelentésben.

Amikor júniusban az észak-iraki Moszul várost elfoglalták, akkor a káoszban a helyi börtön 3000 rabja közül 1500-2000 fő megszökött. A többiek ott maradtak és amikor megérkezett az Iszlám Állam serege, akkor két részre osztották az őrizeteseket: síítákra és szunnitákra. A síítákat kivitték a sivatagba és agyonlőtték őket. Néhány rab azonban halottnak tetette magát és megmenekült.

Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint ugyanakkor az Isis érkezése előtt az iraki kormányerők szunnita foglyokat mészároltak le, mielőtt elmenekültek volna az Isis elől.

Moszuli lakosok szerint az Iszlám Állam katonái rendszeresen fosztogatják a moszuli keresztények és más kisebbségek házait. A helyiek elmondták azt is: félnek kiengedni a fiatalembereket az utcára, mert attól tartanak, hogy az iszlámisták besorozzák őket.

Közben brit szakértők felvetették, hogy a James Foley újságíró halálát rögzítő videó megrendezett eseményeket mutat, bár azt nem vonják kétségbe, hogy Foleyt valóban kivégezték.

Törvényszéki szakértők szerint a riporter mögött álló valószínűleg brit dzsihádista nem a gyilkos volt. A felvétel pedig nem mutatja azt, hogy valójában mi történt.

Foley nyakát hatszor próbálják meg átvágni késsel, de nem látni vért. Az áldozat nem olyan hangokat adott ki a videón, mint ami várható volt. Halála előtti beszédében pedig ugrik a kép, ami azt jelenti, hogy megvágták a felvételt. A Telegraph című brit lap idézi az egyik szakértőt, aki szerint maga a kivégzés azután történhetett meg, hogy leállították a kamerát.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást