Megmenekültek a katasztrófától az iraki városok

Infostart
2014. augusztus 19. 13:07
Az észak-iraki kurd erők az amerikai légierő támogatásával visszafoglalták az Iszlám Állam dzsihádista szervezettől Irak legnagyobb gátját. Ha az építményt felrobbantották volna, akkor a víz iraki városokat áraszthatott volna el. Barack Obama elnök "komoly eredménynek" nevezte, hogy észak-iraki kurd pesmerga erők visszafoglalták az Iszlám Állam által megszállt legnagyobb iraki gátat.

Az amerikai légierő az iraki háború óta a legkomolyabb bevetéseken vett részt, miközben Obama azt hangsúlyozta, hogy a Tigris folyón fekvő gát stratégiai fontosságú.

A gát megsérülése katasztrófát okozott volna, és "veszélyeztette volna a bagdadi nagykövetségen dolgozó amerikaiakat" - mondta az elnök.

A gát felrobbantása esetén 20 méter magas víztömeg zúdulhatott volna Moszul városára, Irak második legnagyobb településére, többszázezer ember halálát okozva, sőt a víz akár Bagdadot is veszélyeztethette volna - írta a Telegraph című lap.

Az Iszlám Állam elleni akcióban a kurd pesmerga milíciák mellett az iraki hadsereg néhány egysége is részt vett, az aláaknázott gát közelében azonban elakadt az offenzíva.

A dzsihádisták 10 autóba rejtett pokolgépet parkoltak le a gáton és a kurdok először óvakodtak, hogy megközelítsék őket, mert attól tartottak, hogy az iszlámisták távirányítással felrobbantják a kocsikat.

Az amerikai légierő F-18-as harcigépei hétfő délelőtt 15 támadást hajtottak végre a visszavonuló dzsihádisták ellen, majd a kurdok és az irakiak ezt követően vonták fel az iraki zászlót a gáton.

Ezt megelőzően két napon át folytak elkeseredett harcok a gát ellenőrzéséért.

Washingtonban Barack Obama igyekezett megnyugtatni bírálóit és azt mondta: nem küld több ezer katonát Irakba.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást