Túl veszélyes a lelőtt maláj gép roncsainak vizsgálata

Infostart
2014. július 28. 17:07
A Kelet-Ukrajnában folytatódó harcok miatt a holland szakértők nem tudnak eljutni az MH17-es maláj járat becsapódásának helyszínére. Mindez annak ellenére történt, hogy a maláj miniszterelnök megállapodott a lázadókkal, hogy engedélyezik a nemzetközi rendőrök bejutását a helyszínre.

Túl veszélyes a nemzetközi szakértők számára a Kelet-Ukrajna felett lelőtt maláj gép roncsainak vizsgálata a donyecki körzetben folyó harcok miatt. Bár korábban szó volt róla, hogy a szakértők eljuthatnak a helyszínre, vasárnap úgy döntöttek, hogy egyelőre nem kezdik meg a vizsgálatot.

A Hollandiába vitt holttestek és földi maradványok alapján egy embert már azonosítottak az utasok közül, aki egy holland állampolgár volt. A családot értesítették, de további adatokat nem közöltek.

A katasztrófának 298 áldozata volt és eddig 227 koporsót szállítottak Hollandiába.

Szakértők elmondták, hogy a halottak DNS-minták alapján történő azonosítása hónapokig is eltarthat. Ehhez a halottak otthonaiban kell fésűkről, fogkefékről vagy esetleg rokonoktól mintákat gyűjteni, majd azokat összehasonlítani a földi maradványokból nyert DNS-sel.

Közben brit ügyvédek csoportos pert készítenek elő Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, akit felelőssé akarnak tenni a katasztrófáért, illetve azért, hogy a kelet-ukrajnai lázadók állítólagos támogatásával közvetetten előidézte azt. Alperesként valószínűleg más orosz kormány- illetve katonai illetékeseket is megneveznek.

Mindez tovább élezné a feszültséget a Nyugat és Oroszország között. Egy brit kormányilletékes már felvetette, hogy el kellene venni Oroszországtól a következő labdarúgó-Vb rendezési jogát. A brit hatóságok emellett most jelentették be, hogy nyilvános vizsgálatot akarnak tartani a Londonban megmérgezett orosz ellenzéki, Alexander Litvinyenko ügyében.

Közben Ausztrália és Hollandia nemzetközi rendőri erőt tervez küldeni az MH-17-es járat roncsainak helyszínére. Négy ausztrál és négy holland nyomozó már a lázadók kezén lévő Donyeckben tartózkodik, de egyre többen sürgetik, hogy egy nagyobb nemzetközi erő biztosítsa a helyszínt.

A Sunday Telegraph című lap felmérése szerint a megkérdezettek 45%-a támogatja, hogy szigorítsák az Oroszország elleni kereskedelmi szankciókat. Az EU-miniszterei a héten tárgyalnak a további büntetőintézkedésekről.

Mindeközben a maláj légitársaság, amely márciusban elvesztette a rejtélyes módon eltűnt MH370-es járatot, azt tervezi,hogy nevet változtat és átalakításokat hajt végre.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást