Vérbosszú végzett a palesztin tinivel?

Infostart
2014. július 2. 15:30
Egy nappal azután, hogy Izraelben eltemették a Ciszjordániában korábban elrabolt és agyonlőtt három tizenévest, Kelet-Jeruzsálemben egy szintén elrabolt palesztin tinédzser holttestére bukkantak. Feltételezések szerint a fiatalt bosszúból ölhették meg. Ezt megelőzően Izrael támadást intézett a Gázai övezetben az ott kormányzó Hamász ellen.

Az izraeli katonai rádió szerint is bosszú lehetett az indíték egy palesztin fiatal elrablásában és meggyilkolásában. A tinédzsert az arab többségű, megszállt Kelet-Jeruzsálemben tuszkolták be egy kocsiba, majd néhány órával később holtan találták.

A fiú otthona előtt palesztinok kövekkel dobálták meg az izraeli rendőröket, akik hanggránátokkal próbálták oszlatni a tömeget.

Az eset akkor történt, amikor Izraelben a június 12-én elrabolt három tizenévest gyászolták. A zsidó fiatalok egy Hebron közelében, egy ciszjordániai telepen található iskolából autóstoppal akartak hazatérni, de nyomuk veszett és csak hetekkel később találtak holttestükre.

A fiúkat agyonlőtték. Elrablásukkal vezető helyen foglalkozott a média és temetésük is nemzeti eseménnyé vált - a szertartáson több tízezren vettek részt, a jelenlévő Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök nemzeti gyásznapot hirdetett.

Izrael a radikális palesztin Hamász mozgalmat vádolta és kedden bombázta a Gázai Övezetet. A Hamász örömmel fogadta az emberrablás hírét, de tagadta, hogy köze lett volna hozzá.

A tinédzsereket a Gázától különálló Ciszjordániában rabolták el, de a Hamász nemrég palesztin nemzeti egységkormányt hozott létre a Ciszjordániában kormányzó, mérsékeltebb rivális Fatah mozgalommal. A fiatalok utáni kutatás során az izraeliek 400 palesztint - többségükben a Hamász tagjait - tartóztattak le. Ciszjordániát több ezer katona özönlötte el és a keresőakció során megöltek öt palesztint.

Az izraeli fiatalok temetése előtt nyilvánosságra került egyikük utolsó telefonhívása. "Elraboltak" - mondta, majd több lövés hallható a felvételen. Az izraeli hatóságok szerint társaival együtt percekkel azután lőtték agyon, hogy beszálltak egy lopott autóba. A kocsit később felgyújtották, a holttesteket pedig egy palesztin falu közelében egy mezőn temették el.

Az izraeli és az arab média nem meglepő módon teljesen eltérően tálalta a tragédiát. Az izraeliek számára a fiatalok elrablása a palesztinok által végrehajtott terrorcselekmény volt. Még a mérsékeltnek számító Simon Peresz elnök is arról beszélt gyászbeszédében, hogy "kemény kézzel felszámolják a terrort és megbüntetik a gyilkosokat".

Az izraeli média nem sokat foglalkozott a Ciszjordániában folytatott keresőakció okozta sérelmekkel, inkább a családok fájdalmára koncentrált. Becslések szerint az, hogy a 160 ezer lakosú Hebront elzárták a külvilágtól, napi 10 millió dollár veszteséget okoz a helyi gazdaságnak.

A palesztinok úgy látták, hogy az emberrablás híre jó ürügy volt Izraelnek a palesztin egységkormány elleni fellépésre. Sok palesztin egészen a temetésig el sem hitte, hogy az izraeli tinédzsereket valóban elrabolták.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást