Politikai földrengést hozott a francia EP-választás

Infostart
2014. május 26. 10:30
Franciaországban a parlament feloszlatását és új választások kiírását követeli az európai parlamenti választáson győztes szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke.

Bár a közvélemény-kutatók hetek óta előre jelezték, mégis sokkolta a francia politikai és média elitet a szélsőjobboldali Nemzeti Front nagyarányú győzelme a vasárnapi európai parlamenti választásokon. Marine Le Pen, a győztes párt elnökasszonya vasárnap este az országgyűlés feloszlatását és új választások kiírását követelte.

"Politikai földrengés, elektrosokk, megrázkódtatás" - ilyen és ezekhez hasonló szavakkal jellemzik a francia elemzők a Nemzeti Front vasárnapi győzelmét, amely a belügyminisztérium által közölt végleges adatok szerint a szavazatok 26 százalékát szerezte meg, 5,7 százalékkal előzve meg a második helyre befutott jobbközép UMP-t, és nem kevesebb, mint 12,1 százalékkal verve rá a harmadik helyezett szocialista pártra.

"A franciák függetlenséget és szabadságot akarnak" - Marine Le Pen, a győztes Nemzeti Front elnökasszonya szerint a választók ezt üzenték a szavazási eredménnyel, majd kijelentette:az államfőnek meg kell tennie a szükséges lépéseket ahhoz, hogy az Országgyűlés ismét a nemzeti érdekeket jelenítse meg. Ami lefordítva a parlament feloszlatásának és új választások kiírásának a követelését jelenti.

A szocialista kormányt vezető Manuel Valls vasárnap este drámai hangulatú beszédben jelentette be, hogy meghallották a választók üzenetét, ám az ellenzék szerint kijelentéseiből az derül ki, hogy semmit sem változtatnak eddigi politikájukon. A baloldali pártok képviselői amúgy továbbra is úgy vélik, nem magyarázták el kellőképpen a franciáknak az Európai Uniót, vagyis a nép nem érti azt, ezért szavazott ellene.

A Nemzeti Front képviselői ehhez képest a vasárnap esti interjúkban arról biztosították az újságírókat, hogy a franciák nagyon is tudják, mi történik az Európai Unióban, és szerintük vasárnap világosan kifejezték: nem kérnek a senki által meg nem választott brüsszeli bürokraták ukázaiból.

A választás másik meglepetése egyébként a részvételt érinti. A felmérések heteken keresztül rekordmértékű, 60, sőt 70 százalékos távolmaradást prognosztizáltak, ehhez képest kiderült, hogy a franciák 43 százaléka járult az urnákhoz, ami éppen 2,4 százalékkal haladja meg a 2009-es adatokat. Ami elemzők szerint azt is jelzi, hogy a franciák komolyan változtatni akarnak a jelenlegi helyzeten.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást