A jegybank előzetes számításai szerint javuló tendenciát mutat Szlovákia gazdasági növekedése. Főleg, ha abból indulunk ki, hogy tavaly a növekedés 1 százalék alatti volt. A Szlovák Nemzeti Bank középtávú prognózisa rámutat, jövőre a növekedés mértéke átlépheti a 3 százalékot, s ha nem lesz újabb világgazdasági válság, akár tartósan is e fölött maradhat. Sidó H. Zoltán gazdasági elemző szerint a 3-3,2 százalékos növekedési ütem akár 2020-ig is fenntartható.
"Ez meglehetősen csinos, ugyanis ha ezeket kumuláljuk, összeadjuk ezeket az adatokat, akkor azt jelenti, hogy Szlovákia gazdasága hat, hét év leforgása alatt 25 százalékkal nőhet, ami már eléggé tetemes és érezhető" - vázolta az elemző.
Mindez azt jelenti, hogy Szlovákia a növekedés mértékét tekintve az európai uniós élbolyba kerülhet. Ennek pozitív hozadékaként várható a munkanélküliség csökkenése. Ez az arány jelenleg Szlovákiában 14 százalék. A jegybank a tavalyi év végén még azzal számolt, hogy 2014-ben mindössze 0,3 százalékkal nő a foglalkoztatottsági arány, a legutóbb végzett felmérés szerint már most több mint a duplájára nőtt, jelenleg 0,7 százalék.
"Jövőre és 2016-ban szintén 0,6 százalékos növekedést vár, ha ezt mind összeadjuk, akkor kiderül, hogy a mostani 14 százalék körüli munkanélküliségi mutató 2016 végére 12 százalékra csökken, tehát két teljes százalékponttal mérséklődik, ami ígéretes" - fejtette ki Sidó H. Zoltán.
Ez az arány, azonban még mindig elmarad a 2008-ban kirobbant gazdasági válság előtt mért 10 százalékos munkanélküliségi aránytól. Az elemző azonban optimista. Sidó H. Zoltán szerint a munkanélküliség várható csökkenésével párhuzamosan idén a reálbérek növekedésére is számítani lehet Szlovákiában. Az elemzés szerint 2015-ben és 2016-ban 2 - 2,3 százalékkal nőnek a reálbérek. A fogyasztói árak pedig csupán 0,2 százalékkal emelkednek. Tulajdonképpen ez az árak stagnálását jelenti.
Szlovákia gazdaságának húzóágazata továbbra is az autóipar.
"Szlovákia 1000 főre kivetített adata e téren világelsőségről tanúskodik, tehát az ország 3 autógyára az 5,4 milliós népességhez viszonyítva a legmagasabb ütemről vall, ilyen értelemben autógyártó nagyhatalomról beszélhetünk" - állapította meg Sidó H. Zoltán.
Szlovákia gazdasága azonban nem csak egy lábon áll. A másik pillérnek az információtechnológiát és az általános gépgyártást tartják a szakemberek. A jegybank szerint 2014 második félévében a kiskereskedelem számára szintén fontos lakossági fogyasztás is magára talál, ez pedig több ezer munkahely teremtését teszi lehetővé.