Tekintélyének megőrzéséért küzd a WTO

Infostart
2014. április 9. 12:03
Csak nyolc hónapja maradt a Kereskedelmi Világszervezetnek arra, hogy bebizonyítsa: van még jövője. Erre figyelmeztetett a WTO vezérigazgatója, aki sürgette, hogy az idén megállapodásra kell jutni a nemzetközi piacokhoz való könnyebb hozzáférésről.

Roberto Azevedo, a Kereskedelmi Világszervezet vezérigazgatója szerint véget kell vetni az elmúlt 12 év kudarcainak és tető alá kell hozni a megállapodást a kereskedelmi korlátok lebontásáról - máskülönben a WTO eljátssza a tekintélyét.

Azevedo a Guardian brit lapnak adott interjújában arról beszélt, hogy a decemberi bali tárgyalásokon elért szerény eredményekre építve munkatervet dolgozott ki az úgynevezett Dohai tárgyalási forduló sikeres lezárására. Átlagember számára a tárgyalási forduló igencsak hosszúra nyúlt: már 2001. óta folynak a tanácskozások a vámok és egyéb kereskedelmi korlátok lebontásáról.

"Megértem, hogy az európai, ázsiai és észak-amerikai politikusok miért fontolgatják azt, hogy kétoldalú egyezményeket kötnek, ugyanakkor még mindig megvalósulhat a nemzetközi megállapodás a WTO 159 tagállama között" - mondta a WTO-vezérigazgató.

Az EU és az Egyesült Államok egy atlanti szabad-kereskedelmi megállapodásról tárgyal, ezt részben az motiválja, hogy csalódottak a Dohai folyamat elakadása miatt - írja a Guardian.

A Dohai forduló 12 éven át, konkrét eredmény nélkül döcögött előre, egészen tavaly decemberig, amikor Baliban a résztvevők megállapodtak a vámeljárások egyszerűsítéséről és a legszegényebb országoknak nyújtott segítségről. Ezen kívül még a mezőgazdasági és ipari termékek és a szolgáltatások határokon átnyúló kereskedelmét fékező korlátozások mérsékléséről kell megállapodni.

A WTO szerint a legtöbb ország más választ adott a 2008-as válságra, mint a 30-as évek Nagy Gazdasági Világválságára. Akkor az országok védővámokat vezettek be és támogatták a hazai termelőket, most azonban inkább a specifikus szabályok bevezetésével próbálják távol tartani piacaiktól a külföldi versenytársakat.

A feltörekvő gazdaságok megerősödése pedig azt is jelenti, hogy az Egyesült Államok és Európa nem számíthat arra, hogy külön megállapodhatnak, amit követően a többi ország egyszerűen csatlakozik egyezményükhöz.

"Realista vagyok. Nagyon nehéz volt Baliban is. Amikor odautaztam, nem voltam biztos benne, hogy sikerülni fog. Ilyenek a kereskedelmi tárgyalások" - mondta a WTO főnöke.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást