A boldogság és a boldogtalanság határán - Itt a titok

Infostart
2013. december 28. 10:39
Mi a boldogság titka? Erre a kérdésre keresett ismét választ az ARD állami német tévécsatorna. Egy héten át ez volt az adások fő témája, egyben pedig egy országos közvélemény-kutatás kérdéseinek célja is. A nyilvánosságra hozott adatokból az derül ki, hogy a boldogság a legtöbb német számára egyet jelent a megelégedettséggel.

Általános megítélés szerint a németeknek jól megy, de ez még távolról sem jelenti azt, hogy mindenki boldog. Legalábbis ezt a következtetést lehet leszűrni az ARD tévécsatorna nagyszabású felméréséből.

Kiderült, hogy a válaszadók 60 százaléka meg van elégedve élete folyásával, amit az adás szerkesztői már úgy értelmeztek, hogy a lakosság többsége közel áll a boldogsághoz. Csupán 5 százaléka vallotta magát szerencsétlennek.

A válaszok pontos kiértékelését nullától 10-ig terjedő skála alapján végezték. Így német precizitással ki tudták mutatni, hogy a lakosság átlagos boldogságszintje elég magasan, 7 és fél ponton áll.

A térképet véve alapul a legtöbben Dél-Németországban, valamint Hessen és Észak-Rajna-Vesztfália tartományban mondták magukat boldog embernek. Némi meglepetést keltett, hogy az egykori NDK lakosai ezen a téren is sereghajtókká váltak, mert - állításuk szerint - őket mintha elkerülte volna a szerencse az ország újraegyesítése után is.

Ez alighanem összefügg az anyagi helyzettel, mert azok, akiknek havi jövedelme 3000 euró felett áll, nagyobb arányban vallották magukat boldognak, mint azok, akiknek havonta legfeljebb másfél ezer euróból kell kijönniük.

A felmérés egyértelműen arra vall, hogy a nők általában boldogabbak a férfiaknál. A naptár alapján pedig a hét elejéről, kiváltképpen a hétfőről a legtöbben úgy vélték: aligha járul hozzá az emberek jó hangulatához.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást