Washingtonban folytatódik a patthelyzet

Infostart
2013. október 8. 16:56
Az amerikai Szenátusban akár már a héten szavazhatnak az úgynevezett "adósságplafon" emeléséről - megegyezés hiányában az amerikai szövetségi kormányzat rövid időn belül kifogyna a pénzből. A javaslatot azonban elutasíthatja az alsóházi republikánus többség.

Még mindig nem sikerült feloldani a patthelyzetet az amerikai és a világgazdaságra is veszélyes dupla költségvetési vitában.

A szövetségi kormányzat részleges "leállása" mellett - amelynek oka, hogy a pártok nem tudnak megállapodni a költségvetés jóváhagyásáról, nagyobb gondot jelent, hogy alkut kell kötni arról is: legyen elég pénze az államnak számlái fizetésére. Ez utóbbi az adósságplafonként emlegetett probléma.

Az amerikai pénzügyminisztérium szerint október 17-én elfogyhat a pénz, ha a kongresszus addig nem hagyja jóvá, hogy a szövetségi állam több kölcsönt vehessen fel, mint korábban. Amerika már most 16,7 billió dollárral tartozik és közgazdászok szerint katasztrofális hatású lenne, ha közölné, hogy nem tudja fizetni a kamatokat.

A csőd elkerülhető, ha a republikánusok és a demokraták meg tudnak egyezni a kongresszusban. Mielőtt beköszöntene a 24. óra, mindkét politikai erő a saját pozícióját próbálja erősíteni és azt várja, hogy a másik beadja a derekát.

A demokraták, akik többségben vannak a szenátusban, most a felsőházban akarják megszavaztatni az adósságplafon emelését. Ezzel nyomást gyakorolnának a törvényhozás alsóházára, ahol viszont a republikánusok vannak többségben.

A konzervatívok természetesen elutasíthatják politikai ellenfeleik döntését - erre utalt is John Boehner kongresszusi elnök - de akkor az amerikai társadalom nagy része előtt ők lennének a csőd okozói. Boehner azt mondta: a republikánusok csak akkor hajlandók belemenni az adósságplafon emelésébe, "ha először megoldják azokat a gondokat, amelyek miatt nő az adósság". Nem mondta ki, de az Obama-féle egészségbiztosításra utalt, amely azokat is bevenné a rendszerbe, akik eddig azon kívül voltak.

Az amerikai tőzsdék indexei hétfőn meredeken zuhantak arra a hírre, hogy továbbra is tart a patthelyzet. Sok befektető arra számított, hogy a hétvégén tető alá hozzák az alkut. Ez azonban elmaradt, mert a két párt tovább feszíti a húrt és arra figyelmezteti a másikat: ha az nem kapitulál, akkor jön a csőd.

A Goldman Sachs befektetési bank elemzői szerint ha október 17-ig nincs megállapodás, akkor Amerika gazdasági teljesítménye azonnal 9 százalékkal esne vissza.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást