Három uniós államnak szabad az, ami a többinek nem

Infostart
2013. május 29. 08:33
Az Európai Unió ma teszi közzé elemzését a tagállamok költségvetéséről és szabályai szerint bírság fenyegeti azokat, akik nem tettek lépéseket az egyensúly helyreállítására. Úgy tűnik azonban, hogy három nagy állam megússza a büntetést. Az EU ezzel is jelzi, hogy kezd távolodni a megszorítási politikától.

Amit nem szabad másoknak, azt szabad Franciaországnak, Spanyolországnak és Hollandiának: azaz, az úgynevezett maastrichti kritériumokat figyelmen kívül hagyva, GDP-jük 3 százalékánál nagyobb költségvetési hiányt halmozhatnak fel.

Emellett enyhítik az olasz pénzügyi döntések szigorú ellenőrzését is. Magyarország ellen leállítják a túlzottdeficit-eljárást, mert teljesítheti a hiánycélt. Belgium politikai okokból úszhatja meg a büntetést, ahogy a britek is, Szlovénia pedig szigorú figyelmeztetésre számíthat.

Mint a Financial Times megjegyzi, az Európai Bizottság a könnyítés feltételéül azt szabta, hogy az érintett országok munkaerő-piaci reformot vezetnek be - magyarul megkönnyítik a dolgozók elbocsátását.

A Bizottság szerint a reformok késése növelte meg a munkanélküliséget az EU-ban. Megvan az a határ, amin túl a takarékoskodással már nem lehet eredményeket elérni - utalt rá az Európai Bizottság egyik közgazdásza.

Vajon azt jelenti-e ez, hogy Brüsszel nem figyel oda többé a "pénzügyi fegyelemre"? - bizottsági illetékesek sietnek leszögezni, hogy nem, és azt mondják: Párizs és Madrid ugyan kapott két év haladékot, amíg nem kell megfelelni a 3 százalékos hiánycélnak, de közben kemény lépésekkel meg kell zabolázni költségvetésüket.

Francois Hollande francia elnök és Mariano Rajoy spanyol kormányfő is szavakban azt hangsúlyozta, hogy sürgős lépéseket kell tenni a többmillió munkanélküli európai fiatal megsegítésére.

A Francia Nemzeti Bank elnöke arra figyelmeztette Hollande elnököt, hogy a kormánynak még mélyrehatóbb nyugdíj- és munkaerő-piaci reformot kell végrehajtani, mert egyedül adóemelésekből nem tudja egyensúlyba hozni a költségvetést.

Christian Noyer azt mondta: Párizsnak fel kell adnia "a túlságosan a múlt munkahelyeinek megőrzését" célzó politikáját. Ehelyett rugalmasabbá kell tennie a munkaerőpiacot, amely segíthet a munkahelyteremtésben.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást