Nem haragszanak Dan Brownra

Infostart
2013. május 14. 16:11
A Da Vinci-kód után jön az Inferno, azaz az áltörténelmi thrillerjeiről ismert Dan Brown legújabb könyve. Az amerikai szerző ezúttal a Dante-korabeli Firenzét választotta helyszínnek. A költő hagyatékát óvó tudósok szerint a lektűr attakja nem árt az Isteni Színjáték jó hírének.

Dan Brownt ki isteníti, ki átkozza, amiért kreatívan kezeli a történelmet lektűrjeiben. Egy biztos: az amerikai szerző mesteri érzékkel választ témát, és a művészetekben jártasok vagy a laikusok egyaránt érzik könyveit.

A Da Vinci-kód és az Angyalok és démonok szerzője most Firenze felé fordult és az Isteni színjáték szerzője, Dante korában játszódik. Bár korábban a Vatikán nem értékelte nagyra azt az üzenetet, hogy Mária Magdolna Jézus feleségeként leszármazottak máig létező vonalát hagyta a világra, az olasz Dante Társaság elnézőbb. Nemhogy nem tiltakozott, hanem üdvözölte az új könyvet.

"Az Isteni színjáték 600 éves. Túléli Dan Brown néhány hibáját" - mondta Eugenio Giani, a társaság elnöke a Telegraphnak. "Firenzében nagyon várjuk a könyvet és én is a vevők között leszek" - tette hozzá.

A bölcsészek annak örülnek, hogy Brown rátereli a figyelmet Dantére, aki különleges polgára volt a városnak: nemcsak koszorús költő, de politikus is és Firenze büszke rá - annak ellenére, hogy kegyetlenül bánt vele, száműzte, és Dante idegen földön halt meg, úgy, hogy soha többé nem láthatta szeretett városát. A firenzei városi tanács csak 2008-ban semmisítette meg az a rendeletet, amely máglyahalállal fenyegette meg hazatérése esetén a költőt. Az emberiség azonban ezeknek a hosszú, távolban töltött éveknek köszönheti az Isteni színjátékot.

A könyv kezdetén egy rejtélyes alak, az Árnyék száguld át Firenze utcáin, majd Brown főhőse egy kórházban ébred és azt hiszi, otthon van Bostonban, de kiderül, hogy az olasz városban ápolják. Kiderül, hogy egy rejtélyes bérgyilkosnő akarja megölni.

Brown gyorsan bedobja az egyik ismert történelmi rejtélyt: vajon Leonardo da Vinci egyik elveszett remekművére ráfestettek-e egy másik képet, amely a firenzei Palazzo Vecchio falán díszeleg.

A Leonardo munkáját állítólag eltakaró kép szerzője Giorgio Vasari, akit inkább a festők első életrajzírójaként ismernek, mint művészként. A történészeket tavaly felvillanyozta a lehetőség, hogy Leonardo elveszett képét valójában egy álfal mögé rejthették, miután felfedezték rajta a "Keress és találj" bibliai üzenetet, amelyre Brown is utal új könyvében. A cselekményről többet nem tudni, csak annyit, hogy az idézet fontos szerepet játszik a történetben. Aki gyorsan olvas, az már kedden megtudhatja, hogy mi a rejtély kulcsa - legalábbis Brown szerint.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást