Az árnyékgazdaság megfékezése a kulcs Kelet-Európában

Infostart
2012. szeptember 15. 08:05
Kelet-Európa akkor tudja túlélni az euró-övezet válságát, ha megfékezi az "árnyékgazdaságot" és növekedés-ösztönző lépéseket tesz - erre figyelmeztet új jelentésében a Világbank.

Vészjósló címet adott a világ egyik legnagyobb nemzetközi pénzügyi intézménye új jelentésének: "Az árnyékból kilépve: Európa nem hivatalos munkaerejének integrálása".

A Világbank szerint az árnyék Kelet-Európa gazdaságainak jelentős részét letakarja - azaz túl sokan kerülik el az adófizetést és ezt egy kelet-európai pár, a készpénz-gazdaságban élő Magda és Jacek példáján próbálja bemutatni. A tanulmány azonban nem őket, hanem a párt a fekete gazdaságba kényszerítő adó, szociális és munkaügyi szabályozást okolja.

"Miközben az euró-válság, a idősödő népesség és a munkaerő zsugorodása Kelet-Európa gazdaságaiban is érezteti hatását, minden korábbinál fontosabb, hogy kihúzzák az árnyékgazdaságból a cégeket és a dolgozókat" - jegyzi meg tanulmányában a fejlesztési hiteleket folyósító Világbank.

A jelentést Brüsszelben, az Európai Politika Kutatási Központ és a Világbank közös konferenciáján mutatták be.

"Az új EU-tagállamok kormányai egyszerűen nem engedhetik meg, hogy jelentős feketegazdaság működjön náluk. Nem engedhetik meg rövidtávon a pénzügyi megfontolások miatt és nem engedhetik meg hosszútávon a zsugorodó munkaerő miatt" - idézte a Telegraph Katarina Mathernovát, a Világbank vezető tanácsosát.

A brit Telegraph mellett a szintén konzervatív francia Figaro is idézte a jelentést, amely szerint Bulgáriában a GDP 40 százalékának, Romániában és Magyarországon pedig 20 százalékának megfelelő összeget termel a feketegazdaság, fontos forrásoktól fosztva meg az államkasszát és a jóléti rendszert.

Mathernova megjegyezte: a Bank partnerként vállal szerepet, miközben az Európai Unió megpróbálja meghatározni, hogyan javítsák az új EU-tagok gazdasági teljesítményét.

A jelentés sürgeti, hogy polgári értékként hangsúlyozzák az adófizetés fontosságát és hogy a polgárok bízzanak kormányaikban - bár ezt az üzenetet ugyanúgy címezhették volna az adósságválság sújtotta dél-európai államok lakosainak is.

"A jobb és fenntartható adómorált csak három dologgal lehet elérni: a korrupció visszaszorításával, az intézmények minőségivé tételével és az állampolgárok részvételével" - jegyzik meg a szerzők, akik javasolják a munkaerő adóztatásának korlátozását, miközben a kieső összeg pótlására a progresszív vagyonadó bevezetését sürgetik a nemzeti sajátosságok figyelembevételével.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást