Még három hétig élvezhetik a libamájat a kaliforniaiak

Infostart
2012. június 9. 19:04
Libamáj-lázban ég Kalifornia. Az amerikai szövetségi államban júliustól betiltják a csemege fogyasztását, így, aki tehet, azt most degeszre tömi magát vele. A tilalom miatt megugrottak az árak, de sokan így is hajlandók mélyen a pénztárcájukba nyúlni.

Ha szabad ilyen képzavarral élni, akkor a libamáj koporsójába nem más, mint a Terminátor, azaz Arnold Schwarzenegger volt kormányzó verte bele az utolsó szöget. 2004-ben írta alá azt a törvényt, amely nyolc év kegyelmi időszakot adott a tilalom előtt. A határidő június végén jár le, és aki teheti, még megkóstolja a csemegét - avagy az állatvédők szerint a kegyetlen bánásmód termékét.

A Terminátor tilalmi döntése óta a séfek, ínyencek és aktivisták késhegyre menő vitát folytattak. Tiltakozásokat tartottak, feketepiaccal ijesztgettek, a lázadozó szakácsokat pedig halállal fenyegették - emlékeztetett a Daily Telegraph brit napilap.

Az éttermek most különböző libamájas menükkel várják a vendégeket, akik nem is maradnak el. A két Michelin-csillaggal kitüntetett Santa Monica-i Melisse-ben szerény 185 dollárért ötfogásos, libamájra épülő vacsora a kedvenc. A vendégek harmada keresi az ott csak foie gras-ként emlegetett ínyencséget.

A Melisse azonban nemcsak vendégeket, hanem tüntetőket is vonz, akik egyetértenek az Állatokkal Szembeni Kegyetlenség Ellenes Társasággal, amely szerint ételt enni szabad, de előtte kegyetlenkedni nem. Van, ahol titkos vacsorákon hódolnak a finomságnak: a Dishcrawl nevű ínyencoldal például ilyen eseményeket szervezett, hogy elkerüljék a tiltakozókat.

A tilalom nyomán a kaliforniai libamáj-előállító cég, a Sonoma Artisan Foie Gras lehúzhatja a rolót - igaz, előtte még jó forgalmat bonyolít, mert az árak a duplájukra emelkedtek: körülbelül fél kiló libamáj 60 dollárba kerül.

A libatömés még a római, egyesek szerint az ókori egyiptomi időkre nyúlik vissza. A libamáj legnagyobb előállító Franciaország, Magyarország előtt. A libatömést tucatnyi országban betiltották, Kaliforniában például, a tilalmat megsértőket alkalmanként 1000 dollárra bírságolhatják.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást