Németország tárt karokkal várja a képzett fiatal munkaerőt

Infostart
2012. június 6. 16:12
Németországban az ipari vezetők már jó ideje panaszkodnak a mind nagyobb szakemberhiányra. Már többször felszólították a kormányt, hogy nyissa meg a határokat az Európai Unión kívülről jelentkező, jól képzett fiatalok előtt, de eddig süket fülekre találtak. A jövő iparágának tekintett informatikában például, tavaly 38 ezer állást nem tudtak betölteni. A kancellár most átfogó intézkedésekre szánta magát.

Angela Merkel csúcstalálkozóra hívta a kormány vendégházába, a mesebergi kastélyba a gazdasági és munkaügyi minisztert, valamit az ipar vezető képviselőit, hogy kidolgozza velük a szakemberhiány leküzdésének módszereit.

Tény, hogy a jelenlegi helyzetből kiindulva, Németországban, 2025-ben már legalább három millió szakember fog hiányozni, ami erősen visszaveti az ország gazdasági fejlődését, egyben pedig súlyos csapást mér a ma még igen magas életszínvonalra is. A cégek több mint egy harmada nem a pénzügyi válságban, hanem az egyre akutabb szakemberhiányban látja a konjunktúrát fenyegető legnagyobb veszélyt.

Az értekezleten a felek egyetértettek abban, hogy megfeszített erővel kell folytatni a hazai szakemberképzést, és ezzel egy időben külföldről is gondoskodni kellene a szakember-utánpótlásról. Ennek érdekében a gazdasági miniszter augusztus elsejétől - az amerikai zöldkártya mintájára - kékkártyás betelepítési akciót indít ipari szakképzettséggel és főiskolai diplomával rendelkező fiatalok számára, akik az Európai Unión kívüli országokból érdeklődnek németországi elhelyezkedési lehetőségek iránt.

A kormány a nyáron induló kampánytól azt reméli, hogy az elkövetkező év során legalább 200 ezer jól felkészült külföldi fiatal települ be, és járul közvetve a német társadalom fokozatos elöregedésének ellensúlyozásához.

Az ellenzék elégtelennek minősítette a döntéseket, és rámutatott arra, hogy a problémát részben már azzal is orvosolni lehetne, ha jobban odafigyelnének a hazai szakképzésre, ugyanis jelenleg közel másfél millió fiatal nem rendelkezik semmilyen végzettséggel, a nők közel fele pedig csak félnapos állásban dolgozik, következésképpen már belföldi akcióval is jelentős mértékben vissza lehetne szorítani a szakemberhiányt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást