Energiafalók az ingyenes alkalmazások

Infostart
2012. március 25. 10:00
Különösen energiafalók lehetnek az okostelefonokon futó ingyenes programok - állapították meg amerikai kutatók. Volt olyan program, amelynek esetében 75 százalékkal magasabb fogyasztást mértek az ingyenes változatnál, mint a fizetősnél - de miért?

Az okostelefonok elterjedése óta az interenetet elárasztották a rájuk írt alkalmazások, vagy másnéven az appok. Az iPhone-nal kasszasikert csinált Apple milliárdokat keresett ezekből a programokból, és most úgy tűnik, az is fizet, aki csak az ingyenes változatait használja az amúgy olcsó szoftvereknek.

Az Egyesült Államokban a Purdue Egyetem és a Microsoft kutatói az Android- és Windows-telefonok fogyasztását tesztelték. Az iPhone-t annak zárt operációs rendszere miatt nem tudták.

Hat népszerű ingyenes app - így a kultikus Angry Birds, a New York Times és a Facebook - esetében követték nyomon, hogy milyen mértékben fogyasztják le az akkumulátort egy 3G-s hálózatot használó telefonon.

Meglepő módon a kutatók úgy találták, hogy a zöld malacok ellen harcoló dühös madarak különösen energiaéhesek. Maga a játéktevékenység csak húsz százalékban felelős a program energiafelhasználásért - a többi arra ment, hogy a program megjelenítse az appban futó különböző reklámokat.

A nem játékra felhasznált energiából 45 százalék arra ment el, hogy a program megtalálja a játékos földrajzi helyzetét, hogy célzott reklámokat küldhessen neki.

Azaz, az Angry Birds ingyenes változata - jelenlegi formájában - rossz a bolygónak. Több energiát használ fel, mint kell, gyakrabban kell tölteni a telefont, ami nyomán több széndioxid jut a légkörbe. Novemberben a programot már világszerte 500 millióan használták és a statisztika szerint összesen napi 300 millió percet töltenek az emberek madaras játékkal. Arról azonban nem volt adat, hogy ebből hányan használják az ingyenes alkalmazást.

A kutatók szerint ugyanakkor a kód átírásával 20, vagy akár 65 százalékkal is csökkenthető a program energiaéhsége.

Mindez persze a gyártóknak és a fizetős programok készítőinek kedvez. A szakértők megjegyezték azt is: ha gyakrabban kell tölteni a telefont, az rossz az akkumulátornak és csökkenti a készülék élettartamát. Talán mégis jobban megéri fizetni a reklámmentes appokért? - teszik fel a kérdést.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást