Az olcsósága miatt pazaroljuk az élelmiszert?

Infostart
2012. március 24. 20:00
Berlinben a mezőgazdasági miniszter bejelentette, hogy kampányt kezd az élelmiszer-pazarlás ellen. Nyilatkozatát az váltotta ki, hogy a stuttgarti egyetem víz- és hulladékgazdálkodási intézetének tanulmány megállapította: a németek évente 11 millió tonna fogyasztásra alkalmas élelmiszert dobnak ki.

Ilse Aigner hajmeresztőnek nevezte, hogy évente 11 millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe. A mezőgazdasági miniszter, aki egyben a fogyasztóvédelmet is felügyeli a berlini kormányban, jelezte, hogy kampányt kezd a pazarlás csökkentésére.

Utalt arra, hogy sokan csak azért dobnak ki élelmiszert, mert lejárt a szavatossági ideje, holott a feltüntetett dátum még távolról sem jelenti azt, hogy megromlott az ennivaló. Ilse Aigner ugyan elutasította a szavatosság feltüntetésének megszüntetését, de azt ajánlotta, hogy kezdjenek a lakosság körében felvilágosítási akciót a fogyaszthatóság, illetve a minőségmegőrzés közötti különbségről. A miniszter szerint így eredményesebben lehetne küzdeni az ellen, hogy minden németországi lakos évente átlagosan 82 kiló ennivalót dobjon ki, ami évente legalább 1000 eurónak felel meg. Ebből az összegből egy átlagos család két hetes nyaralása is kifizethető lenne.

Tény, hogy az élelmiszerdiszkontok olcsó kínálata is pazarlásra ösztönzi a fogyasztókat, akik szinte gondolkodás nélkül kidobnak a szemétbe egy 9 centért vásárolt kivit, vagy egy liter tejet, amely alig fél euróba került, mert a szavatossági ideje lejáróban van.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást