Fokozódik az Amerika-ellenes gyűlölet Afganisztánban

Infostart
2012. március 13. 10:19
A tálibok bosszút esküdtek, az afgán közvélemény saját bírósága előtt akarja látni az ámokfutó katonát, az amerikai republikánus jelöltek kezdenek megbarátkozni a kivonulással. Továbbra is pattanásig feszült a hangulat azután, hogy Afganisztán Kandahár tartományában egy amerikai katona 16 polgári lakost ölt meg.

A falusiak az áldozatokat siratták és temették, helyi férfiak arról beszéltek, hogy beállnak a tálibok közé a külföldiek elleni harcra - a konzervatív-vallási ihletésű mozgalom pedig bosszút esküdött. A csoport elítélte a megfogalmazása szerint "barbár, vérszomjas és embertelen bűntettet, amelyet beteg agyú amerikai vadállatok hajtottak végre" és "minden mártírért bosszút áll a megszállókon".

Afgán parlamenti képviselők azt követelik, hogy a vérengzés felelőseit afgán bíróság elé állítsák - mint egy tudósító megjegyezte: az afgánok a nyugati igazságszolgáltatást lassúnak és hatástalannak tartják, míg sajátjuk gyors és kegyetlen. A hétvégi vérengzés kérdéseket vetett fel az amúgy sem népszerű nyugati katonák immunitásáról.

"Nem először követtek el ilyen bűncselekményt. Ilyesmi havonta történik vidéken, de a legtöbbször nem hallunk róla," - mondta a Guardiannek Vahíd Tanha 33 éves orvostanhallgató, aki hozzátette: "ez nem egyetlen katona, vagy egy őrült műve. A kormányuk tette ezt és nem akarjuk, hogy az amerikaiak itt legyenek".

"Megölte a nagybátyámat, a szolgánkat, a nagyanyámat, az unokatestvéreimet" - mesélte a gyerekgyilkos katona ámokfutásáról az egyik túlélő, a 15 éves Rafihullah.

Az Amerika-ellenesség már a súlyos incidens előtt is nagy volt Afganisztánban, de az eset nemcsak az afgánokat háborította fel, hanem Amerikában is kérdéseket vetett fel a misszióról. "Alapvetően rossz módon állunk hozzá az egész régióhoz, és a helyzet még rosszabb lesz" - mondta a republikánusok egyik elnökjelölt-aspiránsa, Newt Gingrich. "Olyan misszióban kockáztatjuk fiataljaink életét, ami nem lehet sikeres" - tette hozzá.

Ellenfele, Rick Santorum szerint vagy teljességgel el kell kötelezni magukat a jelenlét mellett, vagy pedig még 2014 előtt távozni kell Afganisztánból. Az előválasztásokon jelenleg éllovas Mitt Romney pedig "a lehető leghamarabb" haza akarja hozni a csapatokat. Két évvel ezelőtt a republikánus vezetés még harcosan kiállt az afganisztáni misszió mellett. Steve Schmidt pártstratéga, aki részt vett John McCain 2008-as elnökválasztási kampányában, azt emeli ki, hogy nem világos, mi a jelenlét célja. "Amikor elhagyjuk Afganisztánt, olyan lesz, mintha ott sem lettünk volna" - mondta.

Barack Obama elnök azonban azt mondta: nem fognak a kijáratra rontani Afganisztánban, a nemzetközi erőket fokozatosan és felelős módon vonják ki.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bosszút esküdtek a tálibok
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást