Az unió a felhasználói adatok szigorítását kéri

Infostart
2012. január 23. 21:20
Az Európai Unió a héten a nagy cégek által kezelt felhasználói adatok szabályozásának szigorítását fogja javasolni. A lépés különösen a Google-ra és a Facebookra lehet nagy hatással.

"Európának új adatvédelmi szabályokra van szüksége, a vállakozások számára pedig csökkenteni kell a bürokráciát" - ezekkel a szavakkal vezette fel Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke az új adatvédelmi szabályokról szóló javaslatot.

"A felhasználók csak akkor bízzák adataikat a cégekre, ha biztosak lesznek abban, hogy vigyáznak adataikra. Az egyénnek kell rendelkeznie adatai felett" - tette hozzá egy müncheni konferencián.

A szabályozás főként az olyan internetes cégekre vonatkozik, mint például a Facebook, vagy a Google. Reding ugyanakkor azt is megjegyezte: egyszerűsíteni kell az európai adatvédelmi szabályozást, mert az nehézkes és sokba kerül a cégeknek. "Túl sok az egymásnak is ellentmondó szabály Európában, ami évi 2,3 milliárd eurójába kerül a vállalkozásoknak" - mondta

Az új adatvédelmi szabályozást már a hét közepén nyilvánosságra hozhatják, de azt a tagállamoknak is jóvá kell hagynia. Franciaország, Németország és mások ellenezhetik, hogy az adatvédelmi ellenőrzés Brüsszel hatáskörébe kerüljön.

A cégek, kormányok és hatóságok arról vitáznak, hogy kinek a tulajdonát képezik a közösségi oldalakon és az úgynevezett "felhőben", távoli szervereken tárolt személyes adatok.

A Reuters birtokába jutott vázlat szerint a felügyelőszervek nagyobb hatalmat kapnának és megkövetelhetnék, hogy a cégek azonnal jelezzék nekik, amikor adatlopás történt, vagy visszaéltek az adatokkal.

Az unió tagállamai az EU-szabályok megsértéséért globális jövedelmük egy százalékára bírságolhatnák az online cégeket. Nagyobb jogokhoz jutnának a felhasználók, akik megkövetelhetnék azt, hogy "elfelejtsék" adataikat és hogy az adatokat szabadon mozgathassák át más cégekhez.

Mindez új feladatokat adna a közösségi oldalaknak. A Facebook aggodalmát fejezte ki, hogy "a pereskedésre hajlamos környezet akadályozhatja az olyan innovatív szolgáltatások kifejlesztését, amelyek az európai felhasználók hasznára válnának."

Sok felhasználó azonban dühös a cégekre, és még mindig emlékeznek arra, hogy tavaly a Sonyhoz betörő hackerek hitelkártyák adatait lopták el és hat napig tartott, amíg a cég ezt elismerte és bocsánatot kért. A hírhedt Anonymous hackercsoport azzal fenyegetőzött, hogy hétfőn ismét betör a céghez, mert az támogatja az amerikai Kongresszus kalózkodás-ellenes javaslatát - amely ellen a Wikipédia és mások is tiltakoztak a múlt héten.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást