Egyre népszerűbb a török kormányfő az arab világban

Infostart
2011. szeptember 14. 18:30
Törökország egyre nagyobb befolyást próbál szerezni szomszédságában és a közel-keleti régióban. Erdogan miniszterelnök egyiptomi látogatásán például jelezte, hogy szeretné, ha a Mubarak utáni Egyiptom is világi állam maradna, emellett ismét lépéseket tett Izrael elszigetelésére.

A török miniszterelnök három olyan arab országot látogat meg, ahol a közelmúltban elüldözték az addigi diktatórikus vezetőket. Recep Tayip Erdogan Izraelnek címzett bírálatai különösen népszerűvé tették az arab világban. Most Kairóban, az Arab Liga tapsoló küldöttei előtt közölte: az önálló palesztin állam még ebben az évben való elismerése "nem lehetőség, hanem szükség".

Mahmúd Abbász palesztin vezető korábban jelezte, hogy szeptemberben az ENSZ elé viszi a palesztin államiság kérdését. A Közgyűlés valószínűleg meg is szavazná a javaslatot, ami hatalmas erkölcsi nyomást jelentene Izraelre és legnagyobb szövetségesére, az Egyesült Államokra. Békét azonban nem hozna, mivel az izraeliek és palesztinok között évek óta szünetelnek a tárgyalások a határokról, a menekültek visszatéréséről az utak használatáról és más kérdésekről.

Ha a kérdés a Biztonsági Tanács elé kerül, akkor azt az Egyesült Államok megvétózza, annak ellenére, hogy komoly diplomáciai kárt okoz magának az arab világban.

Az, hogy Erdogan is hangosan kampányol az önálló palesztin állam mellett egyrészt annak az oka, hogy erősíteni akarja befolyását az arab országokban. Másrészt pedig, mert még mindig dühös a tavalyi segélyflotilla-incidens miatt. Izrael nem hajlandó bocsánatot kérni, amiért kommandósai a blokád alatt tartott Gáza felé tartó aktivisták hajóira léptek, ott összecsaptak velük, ami több török állampolgár halálával végződött.

Törökország korábban szinte szövetségesi kapcsolatokat ápolt Izraellel, a viszony azonban elmérgesedett. A zsidó állam elszigeteltségét növeli, hogy Mubarak elnök bukása után, a vele békeszerződést kötött Egyiptom is egyre ellenségesebb. A múlt héten a hatóságok hagyták, hogy dühös tömeg törjön be az izraeli nagykövetségre és ott dokumentumokat semmisítsen meg. Erdogan szerint "Izraelnek meg kell fizetnie bűneiért", és korábban közölte: török hadihajók kísérik majd a Gázába induló segélyhajókat a jövőben.

A török miniszterelnök Tunéziába és Líbiába is ellátogat. Az utóbbi helyszín azért érdekes, mert Ankara szoros kapcsolatokat tartott fent a Kadhafi-rendszerrel és NATO-tagként vonakodott a légitámadások megindítására szavazni. Egyiptomi útján Erdogan arról is beszélt, hogy az arab országok számára a pluralista, exporton meggazdagodott Törökország lehet a demokrácia modellje. Erdogan korábban meghirdette a "zéró probléma a szomszédokkal" külpolitikai irányvonalat. Bár egy sor országban rezsimváltás történt, Törökország reméli, hogy az első starthelyről indul, amikor megindul a versengés a régiós befolyásért - jegyzi meg a BBC.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást