A londoni székhelyű, Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja nevű intézet szerint Írország az év végére már a nemzetközi pénzpiacokon juthat kölcsönökhöz.
Az ingatlan lufi és az olcsó hitelek miatt súlyos bajba került ország a nehézségek ellenére tovább exportál. A slágerágazat a gyógyszeripar, amelyet az informatika és az élelmiszeripar követ. A londoni intézet szerint ezek az iparágak fokozatosan kihúzzák a gödörből az ír gazdaságot.
Az idei évre mindössze két százalékos GDP növekedést jósolnak, 2013-ra viszont már négy százalékost. "Írország lesz Európa egyik legjobban teljesítő gazdasága" - vélik az elemzők, miközben az eurózónában máshol arról beszélnek, hogy egy évtizedre lesz szükség az adósságválság leküzdéséhez.
Azt, hogy a kelta tigris feltámadhat, előszeretettel hangoztatja Wilbur Ross milliárdos befektető is. A londoni elemzők adatai hasonlítanak az ír Gazdasági és Társadalmi Kutatások Intézetének prognózisára, amely szintén két százalék közeli növekedést jósol.
"Nem sokan hittek nekünk, amikor azt mondtuk tavaly, hogy Írország 2011-ben változat a sorsán, de növekszik a bizalom, s ezt a csökkenő kötvényhozamok is mutatják. Az erős exportgazdasággal és a sikeres hazai leértékeléssel Írország az egyik legjobban teljesítő európai ország lesz" - idézte Douglas McWilliamst, a londoni intézet vezérigazgatóját a Guardian.
McWilliams szerint a kötvénypiacok szereplői "benyomásaik" alapján döntenek, és az elmúlt hónapban drámai módon változott Írország megítélése. Bár mélyült az eurózóna válsága, Dublinnak mégis kevesebb kamatot kell fizetnie. A 10 éves lejáratú papír hozama február óta először esett kilens százalék alá. Két év múlva hat, három év múlva pedig négy százalékra csökken majd a hozam - jósolják az elemzők.
A beinduló növekedés ellenére az íreknek akár 10 évet kell várniuk, mire visszatér a korábbi idők életszínvonala - figyelmeztetnek ugyanakkor a szakértők. A lakosok egyelőre azzal szembesülnek, hogy kilencből egy lakáshitel bedőlt, vagy átütemezték. Sokaknak pedig kevesebbet ér az otthona, amelyet hitel terhel, így szinte rabokká váltak - írja le az egyszerű ír lakosok gondjait a Guardian.